3 tipy, které vám pomohou vybrat perfektní vánoční dárek

Pokud tento rok chcete obdarovat své blízké něčím lepším než vánočním svetrem nebo svíčkou s vůní kokosu a vanilky, jste na správném místě. Najít originální a osobitý dárek není snadné, ale následující rady vás posunou na správnou cestu.

 

Promyslete si, pro koho je dárek určen

Pro výběr dárku je zásadní něco o druhém člověku vědět. Předejdete tak darování sýrového košíku někomu s intolerancí na laktózu. Zároveň vám to pomůže vymyslet skutečně užitečný nebo sentimentální dárek. Zamyslete se nad zálibami nebo problémy, se kterými se vaši známí nebo rodina potýkají.

Víte, že váš přítel v dětství miloval lego? Pořiďte mu lego pro dospělé. Je vaše nejlepší kamarádka milovnice psů? Darování peněz jejím jménem místnímu útulku, jí možná udělá větší radost než nová kabelka.

 

Vsaďte na dárky se sentimentální hodnotou

Přijít na to, co druhý potřebuje není vždycky snadné. Zejména pro ten typ lidí, kteří tvrdí, že mají všechno. V takovém případě pořiďte sentimentální dárek jako je například skleněná deska s fotografií.

Podle studie z roku 2017 zveřejněné v Society for Consumer Psychology, lidé častěji darují dárek, který aspoň povrchově reflektuje zájmy druhé osoby (např. tričko s oblíbenou skupinou), než aby pořídili něco sentimentálního (například zmíněná foto skleněná deska). Je to sázka na jistotu. Lidé však dostávají sentimentální dárky rádi, protože jím přináší radost i mnoho let poté (studie: Sentimental value and its influence on hedonic adaptation).

 

Vyhněte se potřebám do domácnosti

Najít originální dárek není snadné. Vyhněte se aspoň nakupování potřeb do domácnosti (houbičky na nádobí, vůně na záchod atd.). Podle průzkumu od ČTK se totiž jedná o jedny z nejhorších možných dárků.

Pokud se cítíte skutečně bezradní, jednoduše se druhého člověka zeptejte, co by chtěl. Sice tím ztratíte moment překvapení, ale aspoň nebude dotyčný nad dárkem v duchu kroutit hlavou.


TAG


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *