Dobrý skutek před Vánoci? Recyklujte oblečení.

Stále častěji už si všímáme kontejnerů na textil, které ve městech rostou jako houby po dešti. Nemusíme tak oblečení házet do směsného odpadu, ale můžeme mu dát druhou šanci a někomu pomoci.

 

Plná skříň

Kolikrát za měsíc si stoupnete ke své přeplněné skříni a s povzdechem prohlásíte, „nemám co na sebe“? Pro někoho běžný jev, všichni však takový nadbytek nemají. Náš nepotřebný kousek oblečení může nyní v zimě i zachránit život, recyklace textilu přináší pomoc. Kromě prostoru v šatníku získáme i dobrý pocit.

Jak nejlépe postupovat? Právě teď, kdy vytahujeme zimní bundy a svetry, je ideální doba na čistku šatníku. Všechno, co jsme neměli rok na sobě, už si nejspíš ani nikdy neoblečeme. Ani věci, které čekají, až zase přijdou do módy, až je přešijeme, až zhubneme a mnoho dalších „až“ nejspíše na sebe nikdy nevezmeme. Můžeme je ale vytřídit, donést do kontejneru na oblečení, dát jim druhou šanci a pomoci tak těm, co to potřebují.

 

Třídění je moderní

Plasty, papír, sklo, to všechno třídíme a nijak se nad tím nepozastavujeme. Stejně to funguje i s textilem. Vše, co nenosíme a co neunosíme či nevyužijeme můžeme poslat dál. Nejen oblečení, ale i šály, šátky, boty, pásky, kabelky, čepice, ložní prádlo, ručníky i prostěradla můžeme poskládat ideálně do igelitového pytle a odnést do kontejneru na textil. Ten se pak 2x až 3x týdně odváží do centrálního skladu, kde se všechen textil vytřídí. Pak je rozdělen mezi neziskové organizace, které ho rozdají lidem v nouzi nebo putuje jako pomoc do zemí třetího světa. Ani kousky, které už nenajdou využití pro pomoc, nepřijdou nazmar. Ujmou se jich partnerské firmy a využijí je na výplň autosedaček, čistící hadry nebo další zpracování.

Po vytřídění věcí, které už nevyužijete, vám zůstane ve skříni trochu víc místa a také příjemný pocit z toho, že jste nevyrobili další odpad, ale někomu pomohli. Advent je skvělá doba, kdy se do čistky šatníku pustit a dopřát někomu jinému zimu v teple.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *