Garážová vrata: jaká si zvolit?

Ochranu auta před zloději i nepříznivým počasím zajišťuje garáž. Aby její používání bylo pohodlné a provoz bez problémů, musí mít i správně vybraná garážová vrata. Jak vybrat ta, která budou nejlepší?

Pro parkování vozů je garáž primárně určena, většina majitelů garáže ji ale používá i pro jiné účely. Malá dílna, odkládací a úložný prostor pro sezónní věci i místo pro drobné opravy. Než si vybereme garážová vrata, měli bychom mít jasno v tom, na co garáž využíváme a jak často a jaké jsou její dispozice. Slouží nám i jako další vchod do domu, zkracujeme si přes ni cestu ze zahrady, máme v ní mnoho polic a regálů? Před vjezdem je dostatek prostoru nebo hned vedle garáže roste strom? Vyjíždíme po rovině na svém pozemku nebo do rušné ulice či do kopce? Na všechny otázky bychom měli znát odpověď dříve, než začneme vybírat, protože na nich závisí správná volba vrat podle způsobu jejich otevírání. Podle něj volíme mezi čtyřmi základními typy.

    • Nejoblíbenějším typem v současné době jsou garážová vrata sekční. Před garáží potřebují jen minimální prostor, protože se otevírají zasouváním jednotlivých panelů podél stropu dovnitř garáže. Umožňují ponechat na zdech regály a police, nejsou však dobrou volbou pro garáže se sníženým vjezdovým otvorem, který zasouvací mechanismus ještě více sníží. Jsou vhodné do všech garáží, nejvíce je oceníte, pokud vyjíždíte do kopce nebo do ulice, kde by otevírání vrat dokořán nebylo úplně možné. Dálkové ovládání zpříjemní příjezdy i odjezdy, vrata otevřete z pohodlí auta.
    • Pro garáže s nízkým stropem se více hodí vrata posuvná, která fungují na stejném principu, tedy zasouvání dovnitř do garáže. Nevýhodou může být nutnost ponechat jednu zeď volnou pro zasouvací mechanismus, výhodou je naopak možnost jen částečného otevření třeba pro průchod osob.
    • Klasická dvoukřídlá vrata v moderním hávu mají stále své místo mezi oblíbenými typy. Potřebují hodně prostoru před garáží, aby bylo možné je pohodlně otevřít.
    • Rolovací vrata bývají řešením pro atypické garáže, vyrábí se vždy na míru a při otevírání se rolují kolem své osy. Nezabírají tak prostor uvnitř garáže ani před ní.

Vhodná vrata právě pro naši garáž nám ulehčí odjezdy i návraty domů, protože se nebudeme muset při každém jejich použití