Geometrie: kdy je čas nechat zkontrolovat své auto?

Cesta do práce, z práce, na nákup, na dovolenou, odvézt děti, dojet za známými nebo svými koníčky je díky autu pro mnoho z nás rychlejší a pohodlnější. Do servisu bychom ale neměli jet pouze když se něco rozbije, ale také na pravidelné kontroly.

 

Aby auto jelo rovně

V autě se chceme cítit a také jezdit bezpečně, což znamená, že náš vůz musí být v pořádku. Geometrie kol určuje jejich postavení vůči silnici, proto je její správné seřízení potřebné, aby se kola točila tak, jak mají. Špatná geometrie může způsobovat problémy při jízdě, ale také o ní nemusíme dlouho vědět a projeví se v nejméně vhodné situaci. Seřízení geometrie kol není časově náročný proces a nemusíte se bát, že vaše auto bude v servisu mnoho dní, většinou je do hodiny hotovo. Moderní servisy používají nejnovější 3D technologie. Kontrolu geometrie náprav bychom ideálně měli zvládnout alespoň jednou ročně a také vždy, když měníme pneumatiky nebo si náš vůz vyžádal výměnu čepů či dílů řízení. Nejlepší je nechat zkontrolovat a případně seřídit geometrii při změně pneumatik z letních na zimní a obráceně.

 

Zbytečné komplikace

Špatnou geometrii můžete někdy poznat i pouhým okem. Na jedné straně jsou pneumatiky více sjeté, nerovnoměrné opotřebení tak ukazuje, že je potřeba navštívit servis a dát vše do pořádku. Pokud nebudete seřízení řešit, začnou se projevovat náznaky problémů při řízení. Auto táhne na jednu stranu při jízdě na rovné silnici, v zatáčkách se volant vrací do původní středové polohy jen velmi pomalu a při řízení mlžete mít občas pocit, že auto takzvaně plave. To vše má na svědomí špatná geometrie auta a měli byste si naplánovat cestu do servisu. Problém u geometrie může způsobit také prudké projetí výmolu nebo náraz do překážky či obrubníku.

Pokud máte pocit, že auto se při jízdě nechová tak, jak má, nechte si zkontrolovat geometrii. Při jejím správném nastavení se vám sníží spotřeba a prodlouží životnost pneumatik.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *