Historie erotických hraček

Lidé  si svůj život dokázali zpříjemnit nejen hudbou a tancem. Své fantazii meze nekladly ani v oblasti sexu a to už před desítkami tisíc let. Právě tak daleko totiž sahá historie erotických pomůcek.

Kamenný vibrátor

Jedním z prvních dokladů jejich starobylosti je objev v  jeskyni vyobrazení vibrátoru ve tvaru penisu ze starší doby kamenné. Tyto malby staré více než 30 tisíc let určitě nikoho nenechají na pochybách, čím se naši předkové kromě lovu mamutů zabývali. A že vynález, přinášející potěšení sobě nebo druhému nevyžadoval příliš intelektuální kapacity, dokazuje i fakt, že tato hračka spatřila světlo světa ještě před vynálezem kola.

V plné síle se však historie erotických pomůcek začala psát až za starých Řeků. Dilda, řecký olisbos, pronikly do antického umění a literatury během 3. a 4. století před narozením Krista, tedy zhruba před 2 400 lety. Výmluvným příkladem přirozenosti, s jakou tato kultura přistupovala k sexuálnímu životu své členy, je váza s vyobrazením dvojitého vibrátoru.

Řekové totiž neměli tak jako my potřebu škatulkovat své sexuální preference a využití erotických hraček považovali za samozřejmost. V této patriarchální společnosti byl věkový rozdíl obou manželů v rozmezí 10 až 20 let normou, muži navíc věnovali část své sexuální energie konkubínám a mladým chlapcům. Vibrátor se tedy stal univerzálním nástrojem pro potěšení, využitelným pro všechny typy vztahů.

 

Římské orgie

Do kroniky dějin sexu se tlustým písmem zapsala i egyptská královna Kleopatra. Nenechme se zmást cudným dojmem, kterým na nás působí ve filmovém zpracování s Elisabeth Taylorovou z roku 1963. Vždyť zemětřesení sexuální revoluce 60. let mělo teprve přijít. Ve skutečnosti sdílela královna Nilu své lože s celým regimentem mužů, a to dokonce bezprostředně po svých setkáních s velkým Caesarem. O sexuálním apetitu starých Egypťanů toho sice mnoho nevíme, i když se zachovaly důkazy, podle kterých byl vibrátor běžnou a velmi oblíbenou součástí erotických her.Divoké sexuální orgie se však staly příznačné zejména pro Římskou říši. Není divu, že slovo „sex“ pochází z latinského „sexus“. Literatura i umění z této doby oplývají nesčetnými odkazy k dennímu využití vibrátoru a dalším hračkám – Římané byli v této oblasti opravdu inovativní.

Do kroniky dějin sexu se tlustým písmem zapsala i egyptská královna Kleopatra.

 

Olej namísto gelu

Až deset století temného středověku učinilo radosti z přirozené lidské potřeby konec a frází stokrát omílání se stalo známé „dílo ďáblovo“. Katolická církev byla v svém úsilí vyhladit bezbožné hříšníky opravdu důsledná a ti, kteří se nebáli dát volný průchod svým sexuálním touhám, skončili pod zámkem nebo rovnou na hranici. Posunuté hranice morálky se odrazily i v diktátu tehdejší módy, který zahalil těla mužů a žen doslova od hlavy k patě. Hrozba fyzického trestu tak držela na uzdě všechny sexuální nutkání a smrtí se dokonce trestalo jen obyčejné zašeptání slova vibrátor.

Snaha evropských mužů kontrolovat své družky došla v 12. století dokonce tak daleko, že nebohé ženy se běžně ocitaly v sevření pásů cudnosti. Na jejich výrobu se používala kůže nebo kovové pásy zajištěny zámkem s klíčem, který měl u sebe manžel.

V renesanční Itálii se vibrátor nazýval diletto – od slova rozkoš. I přes primitivní zpracování s použitím kůže, kamene, slonoviny nebo dřeva se jevil jako dokonale funkční a později se jeho výrobě a zdokonalování přímo na zakázku věnovali zruční řemeslníci. Namísto lubrikačního gelu tehdy stejně dobře posloužil olivový olej.

 

Masáž vibrátorem

Podobně svazující morálka jako ve středověku platila i ve viktoriánské Anglii a jakákoliv zmínka o lidské sexualitě se považovala za tabu. Byla to však paradoxně právě viktoriánská éra, která dala vzniknout gumovým vibrátorům a zátkám do análního otvoru.

Průmyslová revoluce probíhající od 18. století se samozřejmě odrazila i na poli erotických hraček, cenila zejména jejich zdravotní nezávadnost, větší elastičnost a oproti předchůdcům i pohodlnost. Popularitu si získaly hlavně vibrátory, které se jako masážní pomůcky běžně prodávaly na trhu.

A pozadu nezůstaly ani veřejné lázně, které do nabídky poskytovaných služeb zahrnuli elegantnější alternativu k ruční masáži vodní trysky a speciální vibrační přístroje poháněné parou. Pod záminkou vodní léčby rostla obliba těchto lázní u obou pohlaví přímo exponenciálně.

 

Léčba hysterie

Na této době je však pozoruhodná i další kuriozita. Freudovo vysvětlení hysterie bylo ještě v nedohlednu a za její příčinu považovali viktoriánští lékaři „děložní nerovnováhu“, projevující se úzkostí, podrážděností, výskytem erotických fantazií a pocitem tíhy v pánevní oblasti. A tomu přirozeně odpovídala i léčba, nejúčinnější se jevila masáž stydkých pysků až k dosažení orgasmu.

Příznačné na pokrytecké společnosti 19. století bylo i její rozdílné pojetí mužské a ženské sexuality. Za sexuální bytost se totiž považoval pouze muž, ženská touha byla klasifikována jako hysterie, k utišení se předepisovala masáž pomocí vibrátoru. Ten byl zprvu napojen na elektrický kabel do zásuvky ve zdi, ale poměrně brzy, už v roce 1880, se na scéně objevil přímo revoluční vynález vibrátoru poháněného baterií.

 

Dřevěné vajíčka

Zajímavý příběh provází i vynález análních zátek. Ve tvaru dřevěných vajíček jejich mužům předepisovali evropští lékaři s účelem zabránit zbytečnému plýtvání spermií skrze ejakulaci. Zátky totiž měly pomoci nasměrovat semeno k ženským reprodukčním orgánům.

Pod zástěrkou léčebného prostředku se vibrátory používaly ještě koncem  minulého století. Uznání těchto hraček jako sexuálních stimulátorů souvisí s rozšířením erotických filmů v následující dekádě a otevřená reklama jejich širokému publiku zpřístupnila ve třicátých letech.

Dalším zdokonalením prošly erotické pomůcky v éře „volné lásky“ v letech šedesátých, a to se týkalo jak jejich technických parametrů, tak distribuce přes maloobchodní řetězce a inzerci v magazínech.

Současná nabídka hraček pro dospělé se naštěstí už rozšířila natolik, že nehrozí jako jediná alternativa sexuálního styku dildo ze sušeného velbloudího trusu. V propadlišti dějin skončila i lékařská masáž a většina žen je tomu zřejmě jen ráda. Nebo si zkuste představit reakci úředníka v pojišťovně na požadavek úhrady za „masáž klitorisu z důvodu úzkosti“!
3 x komentováno u “Historie erotických hraček

  1. Marcel napsal:

    Do těch dřevěných vajíček bych asi nešel 😀 😀 😀

  2. Majka napsal:

    Asi bych si dokázala představit mít hračky na lékařský předpis 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *