Jak obnovit zahradu po zimě

Většina zahrádkářů se nemůže dočkat, až opadne sníh a země rozmrzne. Netrpělivě se pak vrhají do první práce na zahradě. Víte, čím po zimě začít a jak znovu navrátit zahradu k životu? Inspirujte se tipy a triky, které s vaší zahradu udělají opět místo pro odpočinek a relaxaci.

 

Rytí zahrady

Prvním úkonem, kterému se na zahradě můžete věnovat po rozmrznutí země je rytí. Půda se rytím provzdušní, navíc ji zbavíte plevele a záhony tak budou nachystány na novou setbu. Nebojte se vybrat na zahradě nová místa, kde budete pěstovat ovoce a zeleninu. Vyzkoušejte také vyvýšené záhony, případně sázení bylinek do palet.

 

Úprava záhonů

Kromě vyplevelení a rytí záhonů věnujte čas také úpravě místa, kam chcete sázet. Připravte si cestičky, abyste mohli mezi zeleninou a případně bylinkami pohodlně procházet. Klidně si udělejte kamenné nebo dřevěné okraje záhonu, aby vám do nich neprorůstala například tráva z trávníku.

 

Plán, co sázet

Naplánujte si vše, co chcete v tomto roce sázet. Můžete pomalu začít nakupovat i sazenice, kdy spoustu z nich předpěstujete doma. Napište si klidně, jaké ovoce a zeleninu budete sázet a k jednotlivým si připište i jaký měsíc je vhodný pro jejích sázení. Jako hnojivo použijte přímo hnůj nebo vyzkoušejte popel z dřevěných pelet a briket.

 

Příprava zahradního domku

Nezapomeňte po zimě také připravit zahradní domek na to, abyste v něm mohli přespat, případně si připravit jídlo, když se na zahradě zdržíte. Ukliďte v něm, nachystejte noční dřevěné kůrové brikety k zatopení a spravte vše, co zima mohla zničit. Nebojte se přivést do domku konzervy, případně jiné trvanlivé potraviny. Hodí se také deka, ručník, případně povlečení pro přespání.

 

Úklid zahrady

Pozornost věnujte také úklidu zahrady. Po zimě je občas potřeba shrabat listí, které zůstalo ještě z podzimu. Na mnohých zahradách je potřeba uklidit to, co rozfoukal vítr, případně rozbil déšť, sníh a ledovka. Až odejdou poslední mrazy, přichystejte také nádoby na dešťovou vodu, kterou můžete zahradu zalévat.

 

Další nutnosti

Kromě jiného si naplánujte, zda na zahradě nepostavíte hmyzí hotel, který vám zaručí, že budete mít krásnější květiny, protože o ně bude postaráno přírodními pomocníky. Navrhnout si můžete také akupresurní cestičku, nové jezírko, případně postavit altánek a posezení pro zahradní slavnosti a grilování s přáteli. V takovém případě mějte na zahradě dostatek dřevěných bukových briket, se kterými pro vás bude rozdělání ohně otázkou chvilky.


TAG


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *