Klášterec nad Orlicí

Máte volný víkend? Chtěli byste někam pryč, ale rádi byste zažili klidný den bez houfů otravných turistů? Tak neváhejte a vyzkoušejte podmanivou krásu podhůří Orlických hor – Klášterec nad Orlicí.

Obec Klášterec nad Orlicí se nachází v Orlických horách při řece Divoké Orlici, asi 8 km severovýchodně od města Žamberk. Původní ves vznikla v 80. letech 13. století jako podklášteří nově založeného kláštera Orlík patřícímu řádu cyriaků. Někdy těsně po roce 1418 byl klášter i přilehlá ves (předchůdce dnešního Klášterce nad Orlicí) zcela zničeny. První písemná zmínka o dnešním Klášterci nad Orlicí pochází až z roku 1514, kdy je „Klassterecz“ připomínán jako žampašská poddanská obec.

 

Kostel Nejsvětější Trojice

Gotický kostel Nejsvětější Trojice ležící v centru obce je jedním z nejstarších kostelů v Čechách a je chráněn jako kulturní památka České republiky. Kostel byl od konce 13. století součástí jednopatrové budovy kláštera Orlík, který byl založen řádem křižovníků s červeným srdcem tzv. cyriaků. Kostel v Klášterci nad Orlicí není pouze významným historickým a poutním místem, ale rovněž budovou plnou tajemných záhad. Na jižní straně kostela byly při jeho opravě ve 20. století odhaleny zajímavé malby. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, restaurátoři objevili nápis, který vznik chrámu posouvá již do roku 453 a dále stojí za pozornost záhadná lidská tvář ve hřbitovní zdi.

 

Památné stromy

Vedle kostela Nejsvětější Trojice Boží se nachází asi 300 let starý strom Klášterecký klen neboli Panouškův javor. Tento památný strom se honosí výškou 15 m a obvodem 545 cm.
U statku č. p. 66 roste jeden z nejmohutnějších stromů Pardubického kraje. Více jak 500 let stará Tománkova lípa se pyšní výškou 20 m a obvodem 870 cm.

 

Okolí Klášterce nad Orlicí

Asi 2 km od Klášterce nad Orlicí se nachází Pastvinská přehrada, ideální místo ke koupání a odpočinku. Je zde nespočet občerstvení s nabídkou ubytování nebo možností půjčení šlapadel či elektrolodí. V zimním období lze využít turistického servisu a místních sjezdovek v nedaleké obci České Petrovice. Mezi blízkou zajímavost a přírodní krásu lze také doporučit známé výletní místo Zemská brána.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *