Na co nezapomenout, pokud si plánujete zřídit hypotéku?

Bydlení v podnájmu může být skvělým řešením, ale z dlouhodobého hlediska je značně nevýhodné. Mnohem lepší je totiž těžce vydělané peníze dávat do vlastního, než je bezcílně probydlovat v cizím. Pokud i vy zvažujete nové bydlení a chcete mít něco svého, hypotéce se pravděpodobně nevyhnete. Než si ji však vyřídíte, na co nezapomenout?

 

  1. Můžete si ji dovolit?

Je pravdou, že vlastní bydlení není žádná levná záležitost. Ideální profil člověka, který si žádá o hypotéku, je tvořen zejména ze stabilního zaměstnání s vyšším příjmem, ale také jasnou představou o svém životě v následujících letech. S neustálým zvyšováním úrokových sazeb je totiž získání hypotéky čím dál náročnější. Jestliže však budete otálet, je možné, že v následujících letech na hypoteční úvěr již nedosáhnete. Nicméně investovat do vlastního je vždy to nejlepší řešení, zvláště když uvážíte fakt, že výše měsíční splátky bude zhruba stejná, jako průměrný nájem bytu. Počítejte však, že k úspěšnému získání hypotéky budete potřebovat nejenom dobrý plat, ale také finanční úspory. V současnosti se totiž skládá minimálně 20 % z ceny nemovitosti.

 

  1. Jste připraveni na změny?

Hypotéka rozhodně není záležitostí pár let. Proto jestliže máte v plánu s partnerem zakládat rodinu, musíte počítat s faktem, že i když momentálně přispíváte do rodinného rozpočtu oba, časem žena odejde na mateřskou dovolenou. Do plánování také zahrňte různé životní okolnosti, které se nedají zcela očekávat. Zvládnete např. platit hypotéku, i když přijdete o práci? Máte dostatečné úspory pro takový případ?

 

  1. Jaký typ bydlení je ten pravý?

Asi nejdůležitější rozhodnutí se týká toho, kde vlastně budete bydlet. Bude to byt v centru města? Nebo si váš život představujete ve velkém rodinném domě? Chcete bydlet ihned díky dřevostavbě nebo si raději dva roky počkáte na zděný dům? Upřednostníte raději bungalov nebo je váš sen mít dům s patrem? To jsou jen některé z málo otázek, které musíte vyřešit před tím, než se pustíte do samotné žádosti o hypotéku.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *