Tisíc a jedna vůně koření

Kari, barevný pepř, tymián, červená paprika a mnoho dalších druhů bylin a koření dnes v kuchyni používáme s naprostou samozřejmostí. Pár druhů si můžeme vypěstovat v truhlíku za oknem, ty ostatní si musíme koupit. Čím koření projde, než se dostane do naší kuchyně?

 

Nejen v kuchyni

Dnes si život bez koření neumíme představit, dříve tomu tak rozhodně nebylo. Naše babičky si vystačily s lokálním kořením a bylinkami, dnes máme na výběr i cizokrajná koření z druhého konce světa a také už různé hotové a namíchané směsi koření pro různé pokrmy. Koření a bylinky naše jídlo nejen dochucují, ale obsahují mnoho prospěšných látek pro náš organismus. Využíváme také jejich léčivé účinky a vliv na naše tělo. Chilli zrychluje metabolismus a spalování, skořice zahřeje a naopak máta ochladí. V dávných dobách se koření spíše využívalo právě k léčení ran a nemocí, teprve následně se zjistilo, že lze jednotlivé plody využít i v gastronomii.

 

Moderní zpracování

Spotřeba koření, kterých jsou na celosvětovém trhu stovky druhů, neustále roste, což pro mnohé výrobce znamená jednu základní otázku – jak řádně zefektivnit výrobu a expedici. S lidskou prací už si málokterý výrobce vystačí, koření se musí nejen vypěstovat, ale také sklidit, usušit, směsi namíchat, zabalit a připravit k expedici do celého světa. I proto je velice důležitá modernizace výrobních hal, do kterých jsou zaváděny i potrubní systémy, které veškerou přepravu různorodého koření přepraví z jednoho místa na druhé v co nejkratším čase. V hale se většinou zpracovává  několik druhů koření najednou, což by manuálně uhlídat bylo obtížné, přeprava potrubím je tak bezpečná a dobře sledovatelná.  K efektivnějšímu zpracovávání koření napomáhají i automatizované sypače a poloautomatické pásy, díky nim nehrozí, že se jednotlivé druhy koření smíchají a došlo by k jejich znehodnocení.

Koření nám pomáhá nejen dochutit jídlo, ale také pozitivně působí na náš organismus. I díky moderním technologiím si můžeme pochutnat na směsích a cizokrajných bylinách.