Základní rady, na co si dát pozor při výběru fotbalových kopaček

Fotbal patří k jasně nejpopulárnějším sportům v Česku. Mnozí z vás se už jistě těší, až budou moci opět vyběhnout na trávník a zahrát si fotbal s kamarády, případně kolegy z týmu, pakliže jej provozujete organizovaně či profesionálně. Pro zajištění maximálního pohodlí je vždy nutné, abyste zvolili vhodné kopačky. Na co se zaměřit při jejich výběru?

 

Pozor na povrch

Kopačky na fotbal je nutné v první řadě volit dle toho, na jakém typu povrchu se v nich hodláte pohybovat. Je totiž značný rozdíl, zda fotbal hrajete na klasickém přírodním povrchu, který je suchý, nebo kopete na hřišti, jež má podmáčený, potažmo třeba umělý povrch.

U prodejce si tak vždy nejprve ověřte, na jaký typ povrchu jsou vámi vybrané kopačky určené. Modely, které například nesou označení FG, jsou vhodné na pevnou přírodní trávu. Oproti tomu na umělý trávník použijte obuv s označením AG. Ty mají jinak uzpůsobenou spodní část bez ostrých kovových špuntů, které by povrch zničily, navíc by se vám v nich velmi obtížně běhalo. Speciální pozornost pak věnujte sálovým typům kopaček, které lze použít výhradně v halách, venku jsou příliš kluzké.

 

Velikost kopaček

Podobně jako při výběru klasické obuvi i v případě kopaček sledujte jejich rozměry. Bota nesmí nijak tlačit. Máte-li spíše širší chodidla, vyplatí se volba kožených kopaček, neboť kůže má schopnost se roztahovat, lépe se pak přizpůsobí vaší noze. Při koupi kopaček pro vlhké prostředí je kromě kůže dobré si vybrat obuv ze syntetických materiálů, jež mají nepromokavou strukturu.

 

Cenové rozpětí a značky

Kopačky na fotbal vyrábí řada známých firem. Dlouhodobě jsou zdaleka nejpopulárnější kopačky Adidas, případně pak také kopačky Nike. U nich je však zapotřebí počítat s přeci jen vyšší pořizovací cenou. Levné neznačkové modely vás vyjdou klidně pod 1.000 Kč, u luxusních kopaček od světových výrobců si mnohdy musíte připlatit několikanásobně více. Na kopačky Nike a Adidas se ale lze plně spolehnout, mají také dlouhou životnost, takže je nebudete muset měnit tak často.