5 důvodů, proč recyklovat textil?

Jaro je tady a zřejmě každý se pouští do velkého jarního úklidu, který zahrnuje i úklid šatních skříní. Jste už i vy zastáncem třídění odpadu? Napadlo vás, že vaše vyřazené oblečení, může i pomoci dalším lidem?

Jaké pozitivní dopady tedy může být, když svoje nepotřebné oblečení nenecháte ležet ve skříni či nehodíte do popelnice, ale odnesete do speciálních kontejnerů ne textil?

 

1. Šetříte energii

Na výrobu oděvu je potřeba hodně energie. Každý kousek prochází složitým výrobním procesem, který používá mimořádně velké množství elektřiny a vody. Recyklací oděvů tuto energii ušetříte pro jiné důležité činnosti, které jsou našemu životu prospěšné.

 

2. Ušetříte místo na skládkách

Víte, kolik tun oblečení skončí během jednoho roku na skládkách? Představte si, kolik místa by staré oděvy zabraly, kdyby každý člověk měl vyhodit třeba svoji zimní bundu. Díky recyklaci napomůžete snížení nákladů na provoz skládky (jedná se o miliony korun) a obec či město tak může tyto ušetřené finance soustředit na jiné projekty.

 

3. Pomůžete druhým

K recyklaci textilu slouží speciálně označené kontejnery. Například v Praze naleznete spoustu oranžových kontejnerů, do kterých nepoužívané oblečení můžete zanést. Neziskovým organizacím je pak oblečení z těchto kontejnerů rozděleno podle poptávky a potřeby. Můžete si být jisti, že vaši zimní bundu někdo ještě rád upotřebí a potřební, kterým bude textil následně předán, vám budou vděční.

 

4. Přidáte ruku k dílu

Mnohé kousky oblečení nalezené v textilních kontejnerech nelze již dále předat k užívání. Proto jsou tyto kusy určené pro tzv. „druhý život“. Z vašeho obnošeného trička budou vyráběny například čistící utěrky či výplně do polštářů.

 

5. Snazší, než se zdá

Sice můžete oblečení vyhodit do odpadků, ale v dnešní době kontejnery na textil stojí téměř v každé ulici. Proto je recyklování tak snadné. Nemusíte si s tím dělat žádné starosti, nemusíte vynaložit žádnou energii navíc a nic vás tento dobrý skutek nestojí.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *