5 nejčastějších chyb, kterých se dopouštíme při přípravě čaje

Myslíte si, že se na přípravě čaje nedá nic zkazit? Pak vás rychle vyvedeme z omylu, chyb totiž můžete udělat celou řadu. I když se často jedná o drobnosti, na výsledku pak mají podstatný vliv.

 

Skladování

Chybu děláme ještě předtím, než si voňavý šálek lahodného nápoje začneme připravovat, a sice při skladování. Sypaný čaj musíte chránit před světlem i vzduchem, aby neztratil nic ze své chuti, intenzity a aroma. Pořiďte si na něj vhodné dózy a postavte je na tmavé, suché místo, daleko od koření i sporáku, aby nenasákl vůně pokrmů.

 

Výběr

Ujasněte si, co od nápoje očekáváte. Potřebujete nakopnout a dobít energii? Pak sáhněte po černém či zeleném čaji, které vás povzbudí jak fyzicky, tak duševně, zlepší vaši koncentraci i výkonnost. Potřebujete si naopak odpočinout po hektickém dni a dopřát si chvilku klidu? Potom upřednostněte bylinky, například heřmánkový čaj podpoří psychické uvolnění a zmírní stres.

 

Teplota vody

Každý čaj potřebuje jinou teplotu vody, aby vynikly jeho specifické vlastnosti a uchoval si své unikátní aroma. V případě bílých a zelených čajů použijte sedmdesáti stupňovou vodu, u ovocných, bylinných a černých čajů pak vroucí. Nemáte-li teploměr, pak postačí, když necháte vodu po dosáhnutí teploty varu asi pět minut odstát.

 

Doba louhování

Rovněž doba louhování se podobně jako teplota liší. Nejlepší je řídit se konkrétním doporučením výrobce, obecně ale platí, že nejdéle, až deset minut, se louhují ovocné a bylinné, tři minuty černé a dvě minuty zelené a bílé čaje. Dobu si pečlivě pohlídejte, jinak se může stát, že namísto lahodného nápoje získáte hořkou a trpkou „břečku“.

 

Servírování

Nepodceňte ani samotné servírování. I taková drobnost jako je konvice na čaj totiž může ovlivnit chuť nápoje. Svou pozornost zaměřte nejen na materiál, ale i na její tvar. Ideální jsou baňaté nádoby, ve kterých má čaj dostatek prostoru na vylouhování. Před zalitím ji i hrníčky prolijte horkou vodou, aby studené stěny rychle neochladily čaj a nezkazily louhování. A pak už si  jen naplno vychutnávejte jedinečnou chuť dokonale připraveného nápoje!


TAG


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *