Autem na dovolenou – co nesmíte podcenit?

Léto se pomalu, ale jistě blíží, a spolu s ním přichází také čas dovolených. Za odpočinkem se mnozí vydávají vlastním autem, je to totiž pohodlné, rychlé a zabalit si s sebou můžete tolik věcí, kolik váš vůz uveze, hlídat nemusíte rozměry ani hmotnost vašich zavazadel.  Pokud se do vaší cílové destinace letos chystáte vyrazit po vlastní ose i vy, pak nezapomeňte vozidlo na cestu pořádně připravit.

 

Plánování

Ze všeho nejdříve si sestavte plán. Rozhodně nestačí jen omkrnout mapu na webu a zadat do navigace vaši cílovou stanici. Přestože je GPS skvělá věc, i ona se může mýlit. Mnohdy navíc stačí jen jeden nepochopený příkaz a cesta se komplikuje. Mějte tedy pro všechny případy po ruce i „klasickou“ mapu. Dopředu zkontrolujte, jestli se na trase nevyskytují nějaké komplikace v podobě oprav a s nimi spojených objížděk a uzavírek. Prostudujte si rovněž, zda v zemích, kterými projíždíte, neplatí specifická pravidla silničního provozu, třeba rozdílné rychlostní limity. Naplánujte si také, kde koupíte dálniční známku a kde nejvýhodněji natankujete.

 

Odpočinek

Pečlivě rozvrhněte také pauzy – snažte se zastavovat alespoň každé tři hodiny, během kterých se občerstvíte, protáhnete a nadýcháte čerstvého vzduchu. Nepřeceňujte své síly a nesnažte se zvládnout nesmyslné porce kilometrů, nemusíte se bát, moře neuteče. Před jízdou si pořádně odpočiňte, právě únava totiž patří k nejčastějším viníkům dopravních nehod. Vyrážíte-li na noc, pak pamatujte, že organismus je v největším útlumu mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní.

 

Pojištění

Na cestě se může stát cokoliv, proto buďte připravení a sjednejte si cestovní pojištění i kvalitní asistenční službu. Hlídejte si, aby zahrnovala nepřetržitou podporu na telefonu, odtah vozu, v případě časově náročnější opravy by měla zajistit také náhradní automobil, odvoz nebo ubytování. Pouvažujte také o vhodném připojištění, jako například o úrazovém pojištění nebo pojištění zavazadel.

 

Kontrola automobilu

Než se na cesty vydáte, nechte si řádně zkontrolovat váš vůz, musí totiž být v perfektním stavu. Pečlivé prohlídce ho podrobí v osvědčeném auto servisu, kde odhalí i skryté závady, které by se mohly projevit v ten nejméně vhodný okamžik. O jízdních vlastnostech rozhoduje především stav pneumatik, který určuje brzdnou dráhu, ovladatelnost, ale třeba také spotřebu. Zkontrolujte tlak vzduchu v pneumatikách, velká část motoristů je má totiž podhuštěné. Zapomínají, že když vozidlo zatíží zavazadly, musí je zahustit víc. Proveďte i kontrolu hloubky dezénu, která musí prakticky v celé Evropské unii být 1,6 mm. Jakmile máte hotovo, můžete se začít těšit na zasloužený odpočinek!
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *