Běh – relaxace, sport i zábava

Pro někoho způsob, jak se dostat zpátky do kondice. Pro některé zase možnost vypnout a odreagovat se od každodenních starostí. Přemýšlíte také o běhu?

 

Mějte svoje proč!

To je právě na celé věci to nejdůležitější! Chcete zhubnout, nebo naopak potřebujete jen ten správný relax? Pouze vaše důvody vám pomohou udržet nastavené cíle a odpinknout případnou lenoru.

 

Stanovte si čas a začněte pozvolna

„Hlavně to v úvodu nepřepálit!“, zní staré dobré moudro. A u běhu to platí dvojnásob. S bolavými lýtky nesejdete schody, natož najít si chuť podruhé vyrazit, že? Na druhou stranu s menšími obtížemi musíte v každých začátcích počítat. Vůbec se také nestyďte, pokud se dostanete ven třeba jen dvakrát do týdne na kratší dobu. Tělo si alespoň mezi tréninky odpočine a navykne novému režimu.

 

Skupinově či individuálně

Na internetu narazíte na speciální stránky, kde se může domluvit parta běžců začátečníků a podporovat se navzájem.Jestli se ale naopak nechcete svoji novou zálibou chlubit či si na hecování nepotrpíte, pak pro vás bude lepší samostatná varianta.

 

A co trenéra?

Pakliže kouzlu běhu plně propadnete, je určitě lepší poohlédnout se po někom, kdo vám pomůže, poradí. Jak se říká, „s čím kdo zachází, tím také schází“ a vy byste si určitě nechtěli zajistit do dvou let výměnu kolenních kloubů kvůli špatné technice. Navíc zjistíte konkrétní tipy, jak dosáhnout lepších výsledků.

 

Hudbu, prosím

Jako u každého sportu, i u běhání platí pro hubnutí určitá tepová frekvence. Může vám pomoci nějaký podcast, který je právě nahrán v tempu, které udrží vaše Hz na té správné vlně! Navíc se tak můžete zaposlouchat do oblíbených písní a zapomenete třeba na píchání v boku.

 

Běžecký pás

Může sloužit jako doplněk vedle toho venkovního. Pokud vám nepřeje počasí, nebo nemáte vhodné okolí s přírodou, můžete si pořídit trenažér a sportovat i u svého oblíbeného seriálu.

 

Strečink a tak dále

Vždy je důležité zahřát si správně svaly, aby nedošlo k jejich poranění a po ukončení běhu se doma nezapomeňte pořádně protáhnout! Třeba jógou na podložce na cvičení. Časem při správné technice zjistíte, jak zapojit celé tělo, ale pokud byste chtěli dopřát i svým pažím trochu zátěže, můžete si vzít s sebou do ruky lehké činky či na kotníky pásy se závažím.

 

V neposlední řadě

Myslete také na kvalitní termo oblečení, které odvede od těla pot a zajistí prodyšnost i pohodlí! Úplně nejdůležitější je však obuv, která bude tlumit otřesy přenášené na vaše plosky nohou a kotníky.

Ať už máte důvod jakýkoliv a pohráváte si s myšlenkou sportu, nejdůležitější je začít! A nejlépe hned. Utíkejte proto pro sluchátka a vyběhněte!
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *