Chystáte se na ples? Nejen šaty dělají člověka!

Čas zábavy a tance je tady – plesová sezóna odstartovala. A ačkoli dnes neplatí tak přísná pravidla jako v minulosti, pořád je třeba mít na paměti, že se jedná o důležitou společenskou událost, která jistou etiketu zkrátka vyžaduje. Pokud se tedy nechcete dopustit nepříjemného faux pas, budete ji muset dodržet.

 

Trocha historie

Počátek plesů spadá do Francie někam do 15. století. V té době byly hlavně výsadou šlechty a královského dvora, běžnou součástí „obyčejných“ měšťanů se staly až v průběhu 19. století. Konaly se v uzavřených sálech v období taneční sezóny, nejvíce pak v lednu a únoru. Toto „načasování“ mělo svůj důvod – jaro totiž patřilo svatbám, léto cestování a podzim honům. V zimě se ale všichni sjížděli do měst, a tak mohlo být toto období zasvěceno večírkům a plesům ve vyhřátých sálech.

 

Nezbytná pravidla

S plesy jsou spjata také jistá pravidla a mnohá z nich se dochovala až dodnes. Především tedy, pokud jde o oblékání. V případě honosných a formálních akcí nesmí chybět dlouhé plesové šaty, které můžete doplnit rukavičkami, jež pozvednou celý outfit a dodají mu nádech luxusu. Pokud jde o barvy, pak máte volnou ruku, nesahejte jen po bílé, která je vyhrazena svatebním šatům. Nic nezkazíte tmavými barvami, které působí sofistikovaně a podtrhnou vaši eleganci. Rovněž s délkou společenských šatů můžete experimentovat, pokud tedy není na pozvánce uvedeno jinak. Termíny jako black tie white tie či ultra formal mluví naprosto jasně a nelze je ignorovat. Šaty ale nejsou všechno, důležitý je celek, který by měl vyznívat harmonicky. Záležet si proto dejte i na výběru lodiček, kabelky, šperků a vše korunujte vhodným účesem a jemným make-upem. Sladit se nezapomeňte i s oděvem vašeho partnera, a to jak stylem, tak i barvou.

 

Slušné chování

Člověka ovšem dělají nejen jeho šaty, ale i jeho chování. Muž by měl o svou dámu náležitě pečovat a zajišťovat jí veškerý servis – podržet dveře i židli, pomáhat z kabátu, dolévat víno. Právě alkohol však dovede být pořádně zrádný, pravý gentleman i skutečná dáma by si proto měli hlídat, aby nepřekročili přípustnou míru a nezadělali si tak na pořádnou ostudu. Neznamená to ovšem, že musí abstinovat, jen by alkohol měli prolévat dostatečným množstvím neperlivé vody. Budou tak mít své chování pod kontrolou a ráno si ještě ušetří kocovinu!
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *