CIA, NSA a FBI varují: Nekupujte telefony Huawei a ZTE!

Huawei i ZTE čelí nelibosti vrcholných představitelů USA již delší dobu.

Čínští výrobci smartphonů Huawei a ZTE se ve Spojených státech ocitly v nemilosti místních bezpečnostních agentur. Jak informuje GSM Arena, ředitelé CIA, FBI, NSA vydali společné prohlášení, v němž vyjadřují obavy ze vstupu čínských telekomunikačních společností na americký trh. Zároveň nedoporučují koupi zařízení těchto dvou značek.

 

„Jsme hluboce znepokojeni z rizika, které představuje získání vlivu nad našimi telekomunikačními sítěmi, ze strany společností zavázaných cizím vládám, které nesdílejí naše hodnoty,“ uvedl ve stanovisku ředitel FBI Chris Way.

Prostřednictvím svého mluvčího na uvedené prohlášení reagoval Huawei, když poukázal na to, že společnost je považována za důvěryhodnou v 170 zemích světa a nepředstavuje větší bezpečnostní riziko, než jakýkoli jiný technologický výrobce. Společnost zdůraznila i fakt, že je součástí globálního dodavatelského řetězce.

K problematice stejně zaujaly postoj i zástupci výrobce ZTE: „Jako veřejně obchodovatelná společnost jsme povinni dodržovat všechny příslušné zákony a nařízení platné ve Spojených státech, spolupracovat s operátory, abychom splnili podmínky přísných testovacích protokolů a dodrželi obchodní normy.“
Zrušena spolupráce s operátory

Společnost Huawei se pokusila vstoupit na americký trh uzavřením partnerství s operátory AT & T a Verizon. Vláda USA však donutila telekomunikační firmy zmíněnou dohodu s Huawei zrušit.

Stanovisko ke zrušení smluv podal ještě během veletrhu CES i generální ředitel Huawei Richard Yu. Ten vyjádřil politování nad zmařena příležitostí pro zákazníky, operátory i samotnou čínskou společnost.
Proti Huawei jsou i republikáni

Připomeňme, že v lednu tohoto roku republikáni navrhli, aby bylo federální vládě USA zakázáno uzavírat smlouvy s dodavateli, kteří využívají telekomunikační technologie od čínských firem. Důvodem byl strach, že by čínská vláda mohla získat přístup k americké telekomunikační infrastruktuře a citlivým informacím.

Americký kongres se s Huawei a ZTE zabýval již v roce 2012, kdy se usnesl, že tyto čínské společnosti představují pro USA bezpečnostní riziko. Rovněž v případě Huawei zareagovala i Kanada.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *