Cvičení doma nám udržuje kondici

Zůstat fit po celý rok nemusí být takový problém, jak se zdá. Když si můžeme a umíme zacvičit doma, nijak nás neomezí otevírací doba fitness centra nebo proměnlivé počasí. Ani v létě.

 

Proměnlivý pohled

Léto je zrádné období, i když se na první pohled zdá jako nejlepší čas pro hubnutí a zlepšení kondice. Krásné počasí, dostatek zeleniny i ovoce od příbuzných i na pultech obchodů a dlouhé dny, které umožňují vyrazit ven i po práci. Jenže často je moc horko a po práci jsme rádi, že se můžeme na chvíli schovat ve stínu s ledovým čajem a něčím dobrým, pak nás čeká grilování s kamarády, dovolená all inclusive, každou chvilku se najde důvod si zajít jen tak na pivo. Při podrobnějším pohledu pak zjistíme, že toho pohybu moc není, naopak jídla, sladkostí a alkoholu je hodně a kondici máme horší než v květnu. Začít chodit do posilovny, když je venku opravdu horko, se ale málokomu chce, a tak odkládáme pravidelné cvičení na až. Až bude chladněji, až budu mít v práci méně stresu, až nebudu tak unavený, až se vrátíme z dovolené. Přitom není tak složité si kondici zlepšit nebo udržet, cvičit lze i doma. Stačí si najít místo, kde máme kolem sebe alespoň trochu prostoru, vzít podložku na cvičení, jednoruční činky, kettlebelly nebo jen vlastní váhu a můžeme začít, návodů a ucelených tréninků je plný internet. Ze začátku mohou být některé cviky složité nebo nám nepůjdou vůbec, ale postupem času se to zlepší, stejně jako naše kondice.

 

Oblíbené stroje

Pokud nemáme ke cvičení s pomůckami vztah a raději dáme přednost strojům, ani to není problém. Mezi ty nejoblíbenější pro domácí použití patří rotoped, eliptický trenažér nebo běžecký pás. Ty už potřebují trochu prostoru, ale nabízí možnost procvičit celé tělo a posílit tak všechny kategorie svalů a kardiovaskulární systém. V malých bytech můžeme bojovat s každým centimetrem prostoru, pak může být volbou třeba veslařský trenažér, který, když ho nepoužíváme, lze zasunout pod postel a nijak nám tak nepřekáží a nezabírá místo.

Na zátěž si musíme zvykat postupně, je ale dobré určit si, kdy chceme cvičit a tento plán dodržet alespoň v začátcích.