Historie slunečních brýlí – fakta, která vás překvapí!

Sluneční brýle dnes tvoří nedílnou součást naší letní výbavy. Chrání zrak před škodlivým UV zářením a navíc skvěle doplňují naši image. Staly se tak nejen praktickým, ale i estetickým prvkem. Zatímco my je bereme jako samozřejmost, ještě před nedávnem si lidé o tomto vynálezu mohli nechat jenom zdát. Jakou má tento kousek historii?

 

Smaragdy i mroží kly – předchůdci slunečních brýlí

Lidé si chránili zrak před silným slunečním světlem odedávna. Protože sluneční brýle tehdy neznali, museli si pomoci jinak. Nutno říct, že někdy měli vskutku originální nápady. Například římský panovník Nero používal lesklý zelený smaragd, který filtroval sluneční záření a zabraňoval mu v oslnění Mohl tak nerušeně sledovat gladiátorské zápasy.  Severští Inuité zase blokovali ostré paprsky za pomoci mrožích klů, do nichž utvořili úzké štěrbiny, kterými mžourali do dáli.

 

Od hedvábných stužek k obroučkám

O prvních tmavých brýlových čočkách můžeme hovořit až v polovině 18. století, kdy je vytvořil James Ayscough. Nedokázal však vymyslet, jakým způsobem by měly na očích držet. Experimentovalo se tak s různými hedvábnými stužkami, které se zavazovaly kolem uší. S rámy, které vedou od brýlí k uším a drží na nose, přišel roku 1730 až Edvard Scarlet. Ovšem obroučky, jak je známe dnes, to rozhodně nebyly. O nějakém estetickém módním doplňku se tak rozhodně mluvit nedalo, spíš naopak.

 

Start módního šílenství

Opravdové sluneční brýle se vším všudy se tak objevily až ve 20. letech 20. století. Vyrábět je nechal americký podnikatel Foster Gant a započal tak úplně novou éru. Začali je totiž nosit nejen obyčejní lidé, ale i mnohé hollywoodské celebrity, které se jimi jak chránily před slunečním zářením, tak také ukrývaly před neodbytnými fanoušky. Hotové módní šílenství odstartovaly tzv. pilotky neboli aviatorky, které si objednala americká armáda pro své letce. Hledala totiž kousek, který zamezí oslnění pilotů ve velkých výškách – a zrodila se ikona. Dnes v těchto slavných brýlích pokračuje značka Ray-Ban. Přesto, že móda se neustále mění, tento model zůstává nadčasový. S klidem tak po nich můžete sáhnout i dnes.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *