Jak se veverky chystají na zimu

Podzimní nálada přichází i do lesů a spolu s ní začínají mnohá zvířata připravovat strategie na zimu. Mezi nimi hrají jednu z hlavních rolí malé a hbité tvůrce lesů – veverky. Jak se tedy veverky chystají na příchod zimy v přírodě?

Veverky jsou známé svou schopností ukládat zásoby potravy na zimu. V období podzimu začínají aktivně hledat a sklízet ořechy, semena a jiné plody, které poslouží jako zásoba potravy během chladných měsíců. Jsou-li ořechy dostatečně velké, veverky je často ukryjí v zemi nebo pod listím, kde jsou chráněny před mrazem a jinými predátory. Kromě vytváření zásob potravy mají veverky i jiné metody, jak se připravit na nadcházející zimní období. Vytvářejí si úkryty nazývané nory. Tyto nory jsou pečlivě postaveny a vystlány různými materiály, aby poskytovaly dostatečnou izolaci a ochranu před chladem i vlhkem. Většina veverek si staví své nory ve větvích stromů nebo dokonce v dutinách stromů, které mohou být vytvořeny i přirozeně nebo již dříve jinými zvířaty.

Veverky jsou schopny regulovat svou tělesnou teplotu podle okolních podmínek. To znamená, že si mohou udržovat vhodnou teplotu těla i v chladnějším prostředí. Nicméně, aby se chránily před mrazivými teplotami, můžete je vidět, jak se zahřívají třením tlapek o čumák nebo tělo. Údržba srsti je také klíčovým prvkem v přípravě na zimu. Veverky si pečlivě starají o svou srst, aby byla co nejčistší a nejhustší. To jim pomáhá udržovat teplotu těla a chránit se před chladem. Se zkracujícími se dny a přicházejícími dlouhými nocemi v zimě se veverky stávají více nočními tvory. V tomto období jsou více aktivní v noci, kdy hledají potravu nebo udržují své nory v pořádku.

Veverky se tak ve volné přírodě chystají na zimu kombinací zásob potravy, vytváření úkrytů a adaptací na proměnlivé podmínky. Tyto malí tvůrci lesů nám připomínají, jak v přírodě existuje nespočetné množství strategií, jak přežít a prosperovat v různých ročních obdobích.