Má smysl postavit si krb vlastníma rukama?

Krb si do svého domova pořizujeme proto, abychom si mohli vychutnat příjemnou atmosféru, zahřáli jsme se a mohli nerušeně relaxovat při sledování plamenů. Je rozumné pouštět se do výstavby krbu svépomocí?

 

Potřebný komín

Hlavním důvodem, proč chceme krb stavět sami, bývá ušetření financí. Na první pohled to tak většinou i vypadá, že neutratíme tolik, jako za krb hotový. Jsou však peníze jediným kritériem, kterým bychom se měli při rozhodování řídit? Když stavíte úplně nový dům, dá se s krbem počítat dopředu a zahrnout ho už do plánů, při rekonstrukci staršího domu nebo vybudování krbu úplně nově je to již složitější. Přesto ale není nutné se svého snu o klidných večerech u krbu vzdávat, jen je zapotřebí si více věcí rozmyslet. Krb nebo krbová kamna potřebují komín, to je základ a bez něj to nepůjde. Při troše štěstí na komín myslel už ten, kdo dům stavěl a někde bude, jinak ho musíte postavit. To už je zásah do stavby a stavba komínu je celkem náročná a složitá, zvlášť, pokud nemáte dostatek zkušeností.

 

Pomoc profesionálů

K samotné stavbě krbu pak potřebujete materiál pro obestavbu, kouřovody a krbovou vložku, u které si musíte vybrat typ. Měli byste proto také vědět, jaký potřebujete výkon a jaký je nejvhodnější průměr kouřovodu. Pak už vám ke stavbě komínu a krbu stačí zručnost, přesné měření a samozřejmě alespoň základní znalosti. Jakákoli drobná chyba se totiž může projevit na funkčnosti, nejčastěji dochází k problémům s napojením na komín nebo při použití nevhodných materiálů. Když si pak spočítáte všechna pro a proti, časově i finančně se vyplatí si krb nebo krbová kamna pořídit od profesionálů, kteří vám poradí s výběrem i výpočtem potřebného výkonu a minimalizují veškerá rizika.

Zoufat nemusíte ani v případě, že ve vašem domě komín už postavit z různých důvodů nepůjde. Vzdát se ohně a jeho kouzelné atmosféry nemusíte, řešením jsou v takovém případě krby na plyn. Nepotřebují ke svému fungování komín, přesto dokážou plnohodnotně nahradit klasický krb.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *