Markýza nebo pergola? Která volba je lepší?

Týdny, kdy jsme se těšili na léto a ono stále ne a ne přijít už jsou nejspíš za námi a můžeme si užívat sluníčka i vysokých teplot dosyta. Přesto máme někdy slunečních paprsků dost a chceme se před nimi schovat do stínu.

Majitelé chat, chalup i rodinných domů mají výhodu v prostoru kolem svého domova, kde mohou trávit čas. Zahrádka, dvůr nebo jen plácek s posezením nám umožňují být na čerstvém vzduchu a přitom stále doma. Vysoké letní teploty a prudké sluníčko ale z terasy nebo místa, kde máme venkovní posezení, umí udělat rozpálený prostor, odkud spíše utíkáme, než aby nás lákal. Potřebujeme tak vyřešit zastínění, většinou pergolu nebo markýzu. Která je lepší a proč jí dát přednost? Volit bychom měli podle prostoru, který chceme zastínit, a také našich představ a očekávání.

 

Markýza

Pro balkóny a terasy je jasnou volbou markýza, stejně jako pro prostory u domu. Markýza nepotřebuje žádnou konstrukci, kotví se přímo na fasádu a můžeme ji kdykoli stáhnout nebo naopak roztáhnout podle svých potřeb. Sami si tak regulujeme, kdy na nás bude sluníčko svítit a kdy si dopřejeme stín, při stažení pak o markýze téměř nevíme. Kazetová markýza ve staženém stavu schová i samotná nosná ramena, vzhled domu tak není nijak narušen. Vyplatí se markýzu vybavit větrný čidlem, které zajistí automatické zatažení v případě velkého větru. Markýza chrání prostor před prudkým sluncem i letním deštěm, můžeme ji ale kdykoli stáhnout.

 

Pergola

Od markýzy se pergola liší především konstrukčně. Pergola má pevnou konstrukci s podpůrnými sloupy, která tak bez problémů odolá i větru a terasu tak můžeme využívat, i když je horší počasí. Pergola tak vytváří chráněné místo, ve kterém můžeme přečkat i letní bouřku. Konstrukce může být napojena k domu a rozšiřovat tak užitný prostor nebo stát naprosto samostatně třeba uprostřed zahrady.

Strávit letní den na sluníčku u bazénu vůbec není špatné, někdy ale zatoužíme po stínu a po možnosti utéct před slunečními paprsky. Vychutnat si kávu, setkat se s přáteli nebo přečíst kousek knihy chceme většinou v klidu a v příjemném prostředí.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *