Mikropůjčky: proč mohou být zrádné?

Čas od času se každý z nás může ocitnout v situaci, že mu do výplaty schází pár dní a také pár tisíc. Někdy je řešením půjčit si od příbuzných nebo kamarádů, ale častěji sáhneme po rychlé půjčce. Ta může být záchranným kruhem, je však potřeba znát všechna rizika.

Rychlá půjčka je mikropůjčka s možností splácení v řádu dní až týdnů, nejčastěji do výše 5000 Kč. Výhodou je rychlé vyřízení během několika minut, peníze obratem připsané na účtě a minimální papírování a dokládání informací, které je ovšem vykoupeno vysokými úroky. Jednoduché a snadné řešení v situaci, kdy nutně potřebujeme pár tisíc, abychom vydrželi, než přijde výplata. Ovšem je potřeba počítat s tím, že stejně rychle, jako jsme ji získali, ji musíme i splácet. Malá částka může být ošidná a my s vidinou rychlého řešení aktuálního problému ztratíme ostražitost. Z malé půjčky se tak může stát velký problém a je proto dobré si předem opravdu rozmyslet, zda ji tak nutně potřebujeme. Pokud rodině s malým dítětem odejde pračka nebo lednička, je mikropůjčka možností, jak rychle získat novou a s první výplatou půjčku obratem zaplatit, i když bychom měli uvažovat, zda se nevyplatí vzít si klasický spotřebitelský úvěr. Když však přemýšlíme, že si chceme jen koupit nový módní doplněk nebo si jen zlepšit komfort bydlení v danou chvíli, může být rychlá půjčka velkým rizikem.

U mikropůjček jsou totiž za zdržení splátky vysoké sankce, na které vás ale poskytovatel často neupozorní. Pozorně si proto přečtete podmínky půjčky, jejího splácení a také řešení v případě opoždění splátky. Varováním by měly být neprůhledné obchodní podmínky s mnoha stranami popsanými malým písmem, ve kterých se těžko orientujete a skoro nevíte, kdy a kolik máte splatit. Většinou je uvedeno, kolik je celková splacená částka a o kolik tak přeplatíte zapůjčenou sumu, pozor si ale dejte i na skryté poplatky třeba za zprostředkování úvěru, které by vám půjčku pořádně prodražily. Nikdy nepoužívejte rychlé půjčky jako řešení k zaplacení jiného dluhu, je to cesta do dluhové pasti, ze které se dá jen těžko dostat ven. Pokud potřebujete peníze na větší výdaj, je lepší kontaktovat svou banku nebo ověřeného poskytovatele půjček a zařídit si úvěr s jistotou férových podmínek a jasných pravidel. Výhodou tradičních úvěrů jsou také nižší úroky než u mikropůjček a s tím spojené i nižší splátky.

Před žádostí o půjčku před výplatou si tak pečlivě rozmyslete, zda ji opravdu nutně potřebujete a není jiné řešení a v případě, že se pro ni rozhodnete, dejte si dostatek času na pročtení podmínek a ubezpečte se, že jim rozumíte. Vyhnete se tak zbytečným problémům při splácení.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *