Móda a ekologie – ušetřete životní prostředí i svou peněženku

Módní průmysl patří k největším znečišťovatelům naší planety, zanechává za sebou nemalé ekologické stopy. Znečišťování vody, užívání chemických látek, produkce plynů, které mění klima, textilní odpad – to vše jsou aktuální témata, která hýbou celou společností. Přitom stačí tak málo, abychom to změnili – chovat se ohleduplněji.

 

Nebuďte lhostejní

Zatímco bio jídlo či přírodní kosmetika představují termíny, které se v našich krajích už dobře zabydlely, pomalá móda je pojmem poměrně novým. Dřív se přitom jednalo o něco naprosto samozřejmého, oblečení majitelům sloužilo dlouhé roky, mnohdy se i dědilo z generace na generaci. Dnes se z něj ale stalo zboží, které nám vydrží sotva jednu sezónu. V obchodech se na nás totiž neustále valí nové a nové oblečení, které ušil kdovíkdo, kdovíkde a kdoví za jakých podmínek. Naštěstí ale přibývá lidí, kterým přestává být lhostejné, jaké šaty jim visí ve skříních.

 

Nakupujte s větším rozmyslem

Nad každým nákupem přemýšlejte. Opravdu danou věc potřebujete nebo se vám prostě jen líbí? Častým předsudkem, kterému ekologické oblečení musí čelit, je cena. Spousta lidí má pocit, že si ho jednoduše nemůže dovolit. Zkuste si ale spočítat, kolik peněz utratíte právě těmi neustálými „levnými nákupy“. Mnohé z těch super kousků za pár korun si možná ani nikdy nevezmete na sebe, protože zjistíte, že vám prostě nesedí nebo jsou vám nepohodlné a necítíte se v nich dobře. Klaďte proto důraz na kvalitu před kvantitou – na místo pěti dámských triček investujte do dvou kvalitních, které jsou nadčasové a dají se dobře kombinovat.

 

Upřednostňujte lokální produkci

Nakupováním lokálních kousků nejen podpoříte lokální ekonomiku, ale navíc si také můžete být jisti, že výrobky splňují nejpřísnější evropská pravidla, třeba pokud jde o chemikálie. Jsou tedy šetrnější k vaší pokožce, ale i k naší planetě, protože minimalizujete emise, které vznikají při přepravě z jednoho konce světa na druhý. Za vyšší cenu dostanete kvalitu a originalitu – vždyť, kdo by chtěl nosit oblečení, které má půlka planety? Není lepší mít pár výjimečných kousků, třeba v podobě vtipných mikin s potiskem, které na vás nikdo nepřehlédne? Nebojte se být jiní!
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *