Nedýchejte zplodiny ze svařování, vsaďte na správné odsávání

Zplodiny, které vznikají při sváření, jsou velmi zdravotně závadné, proto je nutné je ihned vyřešit a chránit tak své zdraví. Jak tedy na čistý vzduch v takové provozovně, jako je svářečská dílna?

 

Proč se chránit?

Zplodiny, které vznikají při samotném sváření, dokáží s naším zdravím pořádně zamávat. Vyskytují se nejčastěji v plynné formě, která obsahuje směs větších či menších prachových částic. Pokud se zjistí taková směs zplodin v pracovním prostředí, je nutné velmi brzy zasáhnout, a to za použitím kvalitních filtrů a odsávání. Při dlouhodobém pobytu v takovém pracovním prostředí může totiž naše tělo vykazovat známky astmatu, v horším případě nám doktoři mohou přijít i na rakovinu.

 

Jak na odsávání

Odsávání může proběhnout dvěma způsoby, a to prostorově či lokálně. Lokální odsávání přímo u pracovních stolů způsobí, že se kouř ze sváření nedostane k dýchacím cestám zaměstnance, protože je dříve pohltí odsávací stroj. Výhodou je i možnost polohování, čímž se zaručí, že dýchací zóna zaměstnance bude nenarušena. Pokud dochází ke sváření větších kusů, pak je doporučováno zvolit prostorové odsávání, které je instalováno pod stropem. Díky takovým systémům dostaneme z prostoru dílny či haly emise, které jsou pro člověka velmi nebezpečné.

 

Svařovny ale nejsou jediné

I jiné provozovny potřebují řádné větrání. Jednou z nich je i prostředí truhlářských dílen, protože při větším nánosu pilin v ovzduší hrozí možnost výbuchu. Odsávání pilin je tak naprosto klíčovou věcí, která dokáže ochránit nejen pracovní prostředí, ale i zdraví zaměstnanců. Mezi další riziková pracoviště se řadí brusírny či slévárny, které řeší podobně palčivé otázky odsávání spalin.

 Ať už máte malou dílnu nebo velkou halu, odsávání svařovny nemusí být složitá disciplína. Stačí se jen zamyslet nad prostorem v dílně a jaké odsávání by pro vás bylo nejvhodnější. Pokud si nevíte rady nebo si nejste jistí svým rozhodnutím, je vhodné obrátit se na odborníky, kteří vám pomohou s vhodným řešením pro vás na míru.