Nový typ skla se dokáže sám opravit: Stačí ho stisknout k sobě a chvíli podržet

Vyřešit problém s prasklým displejem na moderním mobilním telefonu, tabletu … bude možná již brzy mnohem jednodušší než dnes. Japonští vědci totiž vyvinuli sklo, které se v případě poškození dokáže opět zacelit – chce to jen trochu tlaku.


Zajímavé je, že k tomuto objevu došlo náhodou. Yu Yanagisawa z University of Tokyo si během studia lepidel všiml, že jistý polymer má velmi zajímavé vlastnosti. Pokud jeho nařezané kousky stisknete k sobě a podržíte asi 30 sekund při pokojové teplotě (21 ° C), opět se spojí dohromady.

Následné experimenty potvrdily, že inkriminované „samoopravitelné sklo“ skutečně funguje. Jeho výjimečnost spočívá především v tom, že – jak již bylo zmíněno – nevyžaduje předešlé zahřátí.

Celý proces je navíc velmi rychlý. Například jiný podobný materiál, který již dříve představili kalifornští výzkumníci, se sice také sám opravoval, ale zabralo mu to téměř celý den.

[jaw_quote author=“uvedl Yanagisawa“ ]Doufáme, že opravitelné sklo se stane novým materiálem šetrným k životnímu prostředí, který po svém rozbití nemusí být vyhozen.[/jaw_quote][jaw_clear]

Polymery tohoto typu by kromě elektroniky samozřejmě mohli najít využití iv dalších oblastech – například v medicíně (posílení kostí, pomoc při tvorbě tkání atd.).

Zdroj:CNC

 
Jeden komentář u “Nový typ skla se dokáže sám opravit: Stačí ho stisknout k sobě a chvíli podržet

  1. Klára napsal:

    To se mi snad ani nechce věřit 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *