Odborná zkouška ČNB – kdo a k čemu ji potřebuje?

Každý obor má svá pravidla a většinou je znají perfektně jen ti, kteří se v něm pohybují. Odborná zkouška ČNB je pojem, kteří znají pracovníci bank a finančních společností z nebankovního sektoru. K čemu ji potřebují?

V prosinci roku 2016 vstoupil v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru, který přinesl mnoho změn v tomto oboru. Přináší především větší ochranu pro spotřebitele a na poskytovatele úvěrů z bankovního i nebankovního sektoru klade větší nároky a povinnosti, zároveň reguluje výši úroků nebo systém schvalování půjček. Odborná zkouška České národní banky je povinná pro všechny osoby, které se podílí na poskytování a zprostředkování půjček. Tedy pro všechny finanční poradce, makléře, distributory, zprostředkovatele a poskytovatele úvěrů, kteří bez jejího složení nemohou tuto činnost vykonávat. Zkoušky připravuje ČNB a Ministerstvo financí a k úspěšnému složení je potřeba zodpovědět správně více než 75 % otázek.

Pro běžného klienta, který pošle žádost o půjčku nebo si ji jde vyřídit, to znamená především komunikaci s proškolenými a přezkoušenými poskytovateli půjček, což mu umožní se lépe a snadněji zorientovat v nabídce i se rozhodnout. Vždy je ale lepší se spolehnout i na vlastní rozum a veškeré podmínky si přečíst ještě před podepsáním smlouvy. Prověřený poskytovatel půjček má přehlednou a pochopitelnou smlouvu s jasně danými informacemi o výši úroků, podmínkách splácení i sankcích a vy ta dopředu víte, jaké jsou konkrétní podmínky.

Odborná zkouška způsobilosti pro zaměstnance bank i společností v nebankovním sektoru je jednou ze záruk, že daná společnost je prověřená a solidní. Druhým ukazatelem je vlastnictví licence ČNB, které musí získat každý poskytovatel úvěrů, od června 2018 je jediným oprávněním k činnosti. Než si tak půjčíte, ověřte si informace o dané společnosti a svěřte své finance jen do rukou té, která splňuje zákonné podmínky a nabízí transparentní smlouvu bez dodatků nebo skrytých poplatků. Vyhnete se tak možným problémům a budete mít pro svůj úvěr stabilního a solidního finančního partnera.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *