Pořizujeme psa do bytu – které plemeno je vhodné?

Pes neodmyslitelně patří do mnoha českých rodin a bývá často považován za rovnocenného člena domácnosti. Pokud i vy zvažujete, že chcete dát domov psímu kamarádovi, jak si správně vybrat? Která plemena jsou vhodná pro život v bytě a která rozhodně ne?

 

Velikost

Asi první, co přijde do úvahy, je velikost vytouženého psa. Pokud nedisponujete opravdu velkým prostorem, je rozumnější pořídit si společníka menšího vzrůstu. Malý pes je totiž nenáročný na místo, stačí mu menší pelíšek pro psy a také má malou spotřebu granulí pro psy. Navíc ho lze snadno přenášet a venčit ho zvládnou v pohodě i děti. V chovatelských stanicích vám mohou přesně říct, jak bude štěně konkrétního plemene v dospělosti vypadat a jak bude velké. V případě adopce z útulku se většinou přesně neví, jak byli rodiče velcí a tak se vyplatí spíše adoptovat již dospělého psa.

 

Povaha

Dalším důležitým aspektem je povaha. Každé plemeno má totiž charakteristické vlastnosti a konkrétní potřeby. Jestliže jste tedy spíše gaučový typ nebo vám jiné povinnosti brání trávit se psem delší čas venku, omezte výběr na plemena, která sport příliš nemusí. Ideálním příkladem jsou mops, buldok, čivava nebo yorkshirský teriér. V případě, že naopak máte času dostatek a rádi trávíte odpočinek aktivně, nejspíše oceníte společníka, který bude za dobrodružstvím vyrážet s vámi. Nezapomínejte také na to, že někteří psi mají větší problémy s výchovou než ostatní. Existují velmi tvrdohlavá plemena, se kterými si chovatel začátečník neporadí. Pokud tedy nemáte zájem absolvovat cvičák, klikr vám nic neříká a nemáte zkušenosti s pozitivní motivací pomocí pamlsků pro psy a jiných odměn, nechte si poradit, které plemeno je snadno vycvičitelné. Další možností je adoptovat pejska z útulku, který již bude umět základní povely, bude socializovaný a připravený přinést do vašeho domu lásku a vděčnost.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *