Rakovina prostaty: Včasné odhalení příznaků vám může zachránit život!

V našich podmínkách je čtvrtým nejčastějším nádorovým onemocněním mezi muži, v některých jiných zemích doslova láme statistiky. Například v Kanadě jen za minulý rok přibylo 255 00 nových případů této zákeřné nemoci. Řeč je o rakovině prostaty, která se u mužského pokolení objevuje obvykle po padesátce. Její léčba může být mimořádně efektivní, důležitou roli však hraje čas. Co všechno byste o ní měli vědět?

 

Trochu anatomie na úvod

Prostata, nazývaná také předstojná žláza, je součástí mužského pohlavního aparátu. Nachází se těsně pod močovým měchýřem, kde kruhově obepíná ústí močové trubice. Tvarem a velikostí připomíná kaštan či větší vlašský ořech. Sekret, který prostata produkuje, je přítomen v ejakulátu, kde zajišťuje dobrou pohyblivost spermií.

 

Problémy s močením nepodceňujte

Vzhledem k anatomickému umístění prostaty, problémy, které se s ní vážou, muži nejvíce pociťují při vyprazdňování močového měchýře. Zvýšenou pozornost by proto měly věnovat následujícím symptomům:

Časté nucení na močení, zejména v noci
Náhlá a silná potřeba vymočit se
Neschopnost vymočit se vestoje
Obtíže s regulováním a ukončením proudu moči
Slabý nebo přerušovaný proud moči
Pocit nedokonalého vyprázdnění měchýře
Pálivá bolest při močení nebo ejakulovaných
Přítomnost krve v moči nebo v semeni

Pokud se některé z uvedených příznaků týkají i vás, zatím není důvod k panice. Jde o signál, že prostata je zvětšená, případně trpí zánětem. Vyhledání lékařské pomoci byste však ani v tomto případě odkládat neměli.

 

Podle čeho rakovinu prostaty odhalit?

V případě, že se u muže skutečně rozvine rakovina prostaty, k problémům s močením se přidruží především bolesti. Ty se nejčastěji vyskytují v oblasti pánve, dolní části zad a v horních partiích stehen. Nezřídka se pacienti stěžují také na slabost v nohách a otok dolních končetin. Varovným příznakem je také nechutenství, nevolnost, zvracení a s tím související úbytek na váze.
Jaké jsou možnosti léčby?

Úspěšnost terapie a její průběh v mnohém závisí na stadia samotného nádoru, věku pacienta a jeho přání. U včas diagnostikované rakoviny je obvyklým postupem operace, během níž se odstraní celá prostata, a následné ozařování. Za poměrně vítanou možnost se však považuje brachyterapie, kdy lékař za celkové anestezie pacienta zavede pomocí jehel radioaktivní jodové zrna přímo na postižené místo. V pozdějších fázích rakoviny se upřednostňuje hormonální léčba, v rámci které dochází ke snížení produkce testosteronu.

 

Jak se před rakovinou prostaty chránit?

Jako v případě mnoha onemocnění, prevence spočívá zejména ve zdravém životním stylu a častých vyšetřeních. Po čtyřicítce by se muži měli nechat občas nechat vyšetřit per rectum – tedy hmatem lékaře přes konečník. Po 50. roce života je velmi vhodné zařadit i vyšetření prostatického specifického antigenu PSA. Samozřejmostí by měla být zdravá výživa s dostatkem minerálních a stopových prvků, dostatek pohybu a co nejméně stresu.

Zdroj: ZOZNAM.SK
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *