Vše, co jste chtěli vědět o proteinu

Protein je jedním z nejdůležitějších doplňků stravy, pokud chcete opravdu zhubnout, chcete, aby se vám začaly tvořit svaly a aby vaše cvičení bylo účinnější a změny rychlejší a viditelnější. Víte, jaký protein si vybrat, kolik si jej denně dopřát a jestli ho můžete používat i když necvičíte?

 

Důležitost bílkovin

Správný a vyvážený jídelníček by se měl skládat z dostatečného množství sacharidů, zdravých tuků a bílkovin. Bílkoviny jsou základní složkou pro tvorbu svalové hmoty a jejich nedostatek poznáte lámavými vlasy, nehezkými nehty, únavou, sníženou imunitou, neustálou chutí na sladké a v neposlední řadě také nemožností zhubnout. Aby vaše tělo fungovalo tak, jak má, měli byste denně bílkoviny doplnit správnými potravinami a nemusíte se bát ani proteinových doplňků.

 

Protein jen se cvičením?

Možná si myslíte, že protein je vhodný jen pro profesionální sportovce a kulturisty, opak je však pravdou. Proteinový nápoj nebo proteinová palačinka může být skvělou snídani, svačinou nebo večeří pro každého, kdo trpí nedostatkem bílkovin. Pokud cvičíte, tak je vhodné dát si protein po zátěži, aby se doplnily potřebné bílkoviny k regeneraci svalů, pokud necvičíte, může být protein skvělou volbou na večeři, kdy je potřeba konzumovat hlavně bílkoviny a zmenšit porci sacharidů.

 

Kolik proteinu denně

Denně byste měli mít pět až šest porcí jídla. Ideální je, pokud mezi nimi budete mít zhruba tří hodinový odstup. Každý den byste měli doplnit 0,5 až 1,5 gramu bílkovin na 1 kg vaší váhy. Menší množství doplňují ti, kteří necvičí, větší množství pak profesionální sportovci nebo lidé, kteří cvičí opravdu denně. U nich se může denní příjem pohybovat až mezi 2-3g proteinu na kilogram váhy.

Vybrat si můžete z velkého množství doplňků, které slouží pro podporu zdravého životního stylu a pomáhají také pro hubnutí. Pokud si dáte před cvičení bcaa, což je aminokyselina, která zabraňuje vyčerpání svalů, nebo spalovač tuků pro větší výkon, tak si klidně po cvičení můžete dát proteinový nápoj nebo proteinovou tyčinku. Pro případ nouze můžete mít jednu tyčinku vždy v kabelce, v autě nebo třeba doma ve skříni.

 

Jak vybrat vhodný protein

Na trhu existuje nepřeberné množství proteinů. Mezi nimi například syrovátkový protein, který vás velmi rychle zasytí, a navíc se po něm budete cítit plní energie. Vybrat si můžete také proteinové nápoje, zmíněné tyčinky nebo proteinové palačinky. Protein můžete přidat i do svého pečení a klidně jej zamíchat i do vánočního cukroví bez cukru. Vybírejte nejen podle chuti, ale také podle toho, kde si protein budete připravovat, jak jej budete používat a nezapomínejte ani na pestrý a vyvážený jídelníček.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *