Vyžeňte kunu z auta i domu

S některými problémy se lidé ve městech nepotkají tak často, jako na vesnici nebo samotách v přírodě. Kuna si ale nevybírá a setkat se s ní a její prací můžete třeba i v hlavním městě. Jak na ní vyzrát?

 

Roztomilý ničitel

Na obrázcích na nás kouká roztomilé chlupaté zvířátko s očima jako perličky, ovšem setkání naživo je úplně jiné a my začneme rychle shánět jed na kuny. V naší republice se vyskytují dva druhy kun, lesní a skalní. Zatímco ta lesní si žije v lese a o lidi se zajímá, jen pokud bydlí blízko ní, kuna skalní je drzá a zabydlí se třeba ve střeše obydleného domu. Kuna je šelma velikosti kočky, velmi ohebná a pružná, dobře šplhá a skáče, nemá tak problém se dostat kamkoli. Třeba do motoru auta, kde kouše izolaci gumové hadice a další části motoru, což nám způsobí nemalé škody a potřebný čas na opravy. Zvlášť v zimě láká kuny teplo motoru, pokud jsme auto právě zaparkovali, a působí na ně jako magnet. Když pak nemůžeme nastartovat, zpravidla nás jako první opravdu nenapadne, že by za problémem mohlo být toto nenechavé zvíře. Jakmile ale známe příčinu a bojíme se dalšího opakování stejného problému, je na čase začít hubení kun řešit a vyhnout se dalším starostem.

 

Vyžene ji pach

Nejen u auta, ale i v kůlnách, stájích a méně používaných chatkách nebo domcích pro hosty se kuně líbí. Pachový odpuzovač kun obsahuje zapáchající složku, která je kunám nepříjemná a proto se chráněnému místu vyhýbají a znovu se k němu nepřiblíží. Nastříkejte v autě kabely a pohyblivé části a kuna už se kvůli zápachu do motoru vašeho auta nepodívá. U staveb nebo na svém pozemku pak můžete odpuzovač aplikovat na ploty, dveře, kameny i kurníky a půdní vestavby se stejným účinkem, tedy ochranou před kunou.

I když na pohled je kuna opravdu roztomilá, škody, které dokáže na našem majetku napáchat, mohou být značné. Je tak lepší ji ze svého domova vypudit a nevystavovat se zbytečným starostem.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *