Facebook ničí vaši paměť: Mnohem silněji, než vědci čekali

Chudák náš mozek: krátkodobá paměť, na rozdíl od té dlouhodobé, má velmi omezený prostor a také časové limity, píše italský deník Corriere della Sera.


Facebook poškozuje paměť

Švédští vědci varují, že krátkodobou paměť nelze přetěžovat, jinak se zahltí a zkolabuje. Vědci uživatelům internetu radí, aby netrávili příliš mnoho času na sociálních sítích a vždy si udělali zdravotní přestávku. Pokud člověk tráví příliš času na Facebooku a podobných sítích, může to poškodit kapacitu jeho paměti a vést ke ztrátě důležitých informací, uvádí se v jedné studii.

Podle vědců ze Stockholmského královského technologického institutu je při průměrné době strávené na sociální síti uživatel vystaven takové přemíře informací, že může přijít o významné údaje ve vlastní paměti, na jejichž místo se dostanou často jen málo užitečná data. Problém se projevuje v krátkodobé paměti, která se v podstatě ucpe. Jak uvádí šéf studie Erik Fransen, účinky přílišné komunikace na sociálních sítích bez fyziologických přestávek se mohou projevit na kapacitě paměti.


Dávkujte si ho

Systém fungování krátkodobé paměti nám pomáhá v tom, abychom se nenechali zahltit smyslovými pobídkami a nadbytkem vstupních údajů z vnějšího prostředí. Jinými slovy nás chrání. Škoda, že krátkodobá paměť nepočítala s internetem a především se sociálními sítěmi, pro které zjevně není příliš přizpůsobena.

Řešení podle Fransen a jeho týmu spočívá v umírněnosti a uvážení: Facebook tedy ano, ale ve správných dávkách, a především dopřávat mozku nějakou dobu odpočinku, který si vzhledem ke své nepřetržité a mlčenlivé práci, kterou musí provádět, rozhodně zaslouží.

Zdroj:Corriere2 x komentováno u “Facebook ničí vaši paměť: Mnohem silněji, než vědci čekali

  1. Daniela napsal:

    Zajímavé, ale vsadím se, že ti vědci jedou taky na facebooku …

  2. Jarek napsal:

    Tak že nejsem blbej po rodičích, ale po facebooku 😀 😀 😀 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *