Jak si vybrat typ garážových vrat?

Nad interiérovými dveřmi se při jejich výběru zamýšlíme, hledáme řešení jak a kam se budou otvírat a jak budou vypadat, U garážových vrat často řešíme jen design, což ale nemusí být to hlavní kritérium pro správný výběr.

 

Funkčnost především

V garáži parkujeme auto a míváme tam uložené věci, které zrovna nepoužíváme. Garážová vrata náš majetek chrání před zloději i špatným počasím a jsou nejdůležitějším prvkem pro vjezd do garáže. Většinou navíc procházíme z garáže přímo do domu a jako předěl nám slouží jen obyčejné dveře. Kvalitní a bezpečná vrata tak musíme vybírat nejen s ohledem na design, styl nebo jejich materiál. Tím hlavním je způsob, jakým se otevírají a tedy to, který typ je pro naši garáž vhodný.

 

Sekční vrata

Nejpoužívanější typ vrat se otevírá dovnitř, zasouváním podél stropu do garáže. Výhodou je minimální prostor před garáží potřebný k otevření vrat, nevýhodou může být snížená výška vjezdového otvoru kvůli zasouvacímu mechanismu. Sekční vrata proto nejsou vhodná do nízkých garáží, ale nijak neomezují prostor u zdi, kde můžete umístit police a regály pro skladování věcí.

 

Posuvná vrata

Do nízkých garáží jsou vhodnější posuvná vrata, která se otevírají také zasouváním dovnitř, ne však podél stropu, ale podél stěny garáže. Nijak tak nesnižují výšku vjezdu do garáže, u zdi však musíme počítat se zasouvacím mechanismem a tedy nedávat regály či police přímo k ní. Velkou výhodou je možnost vrata otevřít jen zčásti, což oceníme při průchodu do domu bez potřeby zajíždění auta.

 

Dvoukřídlá vrata

Klasika, která je stále oblíbená, vyžaduje ale dostatek místa v prostoru před garáží. Dveře se otevírají do obou stran, stejně jako vrata do dvora, a proto nejsou vhodná do míst, kde z garáže vyjíždíte přímo na silnici s hustým provozem. Žádný mechanismus uvnitř garáže se však nenachází a tak jsou k dispozici obě zdi i strop v plné výšce.

 

Rolovací vrata

Vrata fungují jako roleta, tedy se při otevření rolují nahoru kolem své osy. Rolovací garážová vrata nevyžadují žádný prostor u stropu či zdi. Vyrábí se na míru a jsou vhodným řešením do atypických garáží s individuálními požadavky.

Když si ujasníte, jaký typ vrat je pro vás nejvhodnější z pohledu jejich otevírání, můžete se zaměřit na barvu, design a další úpravy, jako jsou různé kliky nebo okénka.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *