Modal aneb Buďte jako v bavlnce

Na klasickou bavlnu nedáme už po mnoho generací dopustit. Příjemná na dotek, je praktická a dobře se nosí. Víte ale, že i další přírodní materiály mohou mít stejné kvality, možná ještě lepší?

 

Poznáte to na spodním prádle

Tričko nebo mikinu ještě na těle sneseme, i když není zrovna z kvalitního materiálu a připadáme si spíše jak v drátěné košili než v bavlnce. Spodní prádlo ale vyžadujeme mít příjemné a pohodlné, aby nikde nepřekáželo a ideálně jsme o něm vůbec nevěděli, ať už sedíme v kanceláři nebo jdeme s rodinou na horskou túru. Právě proto je bavlna stále velmi oblíbeným materiálem pro výrobu spodního prádla i dalších kusů oblečení.

 

Modal není bavlna

Modalová viskózová vlákna byla vyvinuta teprve v sedmdesátých letech minulého století a od té doby získávají na stále větší oblibě. Vyrábí se z celulózy obsažené v buněčných stěnách rostlin, zejména z bukového a smrkového dřeva. Získané vlákno je po chemické modifikaci dvakrát pevnější než bavlna a pojme při stejné gramáži až o 50 % více vlhkosti. Modal je na dotek velmi jemný a hladký a nejen proto se mu často přezdívá přírodní hedvábí. Pro dámské i pánské spodní prádlo je tento materiál skvělý i díky stálosti barev, praktičnosti a snadné údržbě. Je také mnohem odolnější než bavlna, nevytahá se a zachovává si svou elasticitu. Perfektně se hodí ke směsování se syntetickými vlákny, čímž vznikají zajímavé materiály s příměsí různých vláken, které jsou odolnější, pevnější a „stálobarevnější“.

Prioritu samozřejmě má pohodlí a příjemný dotek materiálu, zvlášť pro použití v oblasti spodního prádla a oblečení a tak se nejčastěji setkáte s mixem bavlny, modalu a elastanu. Modal nežmolkuje, drží tvar i barvu i po mnoha vypráních, dobře saje vlhkost a je velmi příjemný na dotek. Ideální materiál pro výrobu všech typů spodního prádla, ať už jsou to pánské boxerky nebo dámské kalhotky. Oblíbený je tento materiál i pro výrobu ložního prádla, županů a ručníků. Vy máte s modalem jistotu, že i když to není bavlna, budete jako v bavlnce.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *