Musíte vědět: 10 zajímavých faktů o spermiích

Spermie je samčí gameta, bez níž by nemohlo dojít k oplození vajíčka. Tak zní poněkud suchá definice fascinující a vysoce specializované buňky. Když trochu zapátráte, zjistíte o ní spoustu informací, které vám vyrazí dech. Nejzajímavější z nich jsme pro vás sesumírovali v tomto článku.

  1. Většina mužů může bez obav docházet na darování spermií, mají jich víc než dost. V těle se jich denně vytvoří kolem 70 až 150 milionů.
  2. Spermie může být nositelem chromozomu X, nebo Y. Šance na oplození vajíčka je u obou typů stejná.
  3. Chuť spermatu zřejmě nesouvisí s tím, čím se muž stravuje. Ačkoliv je mírně nasládlé, není v něm obsažena fruktóza.
  4. Nejvíce spermií se tvoří v zimě, nejméně naopak v létě. Neblahý vliv na jejich produkci však nemusí mít pouze přehřátí na slunci, ale také pravidelná horká lázeň. Měly by si to uvědomit páry, které přemýšlí o IVF. Na vině nemusí být neplodnost, ale špatné podmínky pro tvorbu spermií.

  1. Kvalitě spermií rozhodně neprospívá kouření. Zároveň je vhodné vyřadit z jídelníčku potraviny s vysokým obsahem toxinů a tuků. Zdravá životospráva jim naopak velmi prospívá.
  2. Některé ženy jsou na sperma alergické. Jedná se o poměrně vzácnou záležitost, která se projevuje zarudnutím či zánětem. Problém lze vyřešit snadno – použitím prezervativu.
  3. Pokud muž často ejakuluje, počet spermií se sice sníží, ale případnému početí by to vadit nemělo. V ejakulátu jich u zdravého jedince zbývá víc než dost.
  4. Nejvyšší koncentrace mužských pohlavních buněk připadá na první ejakulaci. V každé následující jich je o poznání méně. Spermie se k vajíčku řítí rychlostí cca 18-45 km/hod.

  1. Kvalitu tvorby spermií mohou ohrozit i nevhodně zvolené trenýrky. Těsné spodní prádlo zahřívá varlata, a navíc omezuje proudění krve.
  2. Ideální frekvence sexu pro početí dítěte je dva až třikrát týdně. Pokud si muž „udržuje“ spermie příliš dlouho, jejich výkonnost klesá.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *