Povídky hradu Karlštejn

Kdo by neznal Karlštejn? Vždyť tento hrad je známý po celé Evropě. Je to také jedním ze symbolů české státnosti. Toto majestátní sídlo je pevně spjato s největším českým panovníkem Karlem IV. Původně to ale byla jen velmi skromná stavba o jedné věži. Toto místo je také velmi často navštěvovaným turistickým bodem – důkazem je i hotel Karlštejn.

Velmi dlouho se předpokládalo, že Karštejn byl založen kvůli ukrytí korunovačních klenotů. Nyní se o tom historici spíše přou. Podle posledních zjištění se s tímto posláním přišlo až kolem roku 1356, kdy se hrad začal rozšiřovat o nové věže. Jakožto místo s velkou historií Karlštejn od jeho založení provází několik záhad. Pojďme se na ně nyní podívat.

 

Dub sedmi bratří

Severně od hradu stojí velmi starý dub – prý až 350 let. I díky tomu o něm existuje spoustu mýtů. Jedním z nich je ta, že si pod jeho korunou rozdělovalo kořist sedm loupežníků. A právě jejich duchy lze v noci stále pozorovat, jak svůj ukrytí poklad pečlivě střeží.

 

Studna

Čím je tato studna zvláštní? Měla hrozivé tajemství – neměla svůj hlavní zdroj vody. Bylo tak třeba ji napojit na nedaleký potok. To by znamenala v případě odhalení jasnou zkázu celého hradu a jeho obyvatel. Proto byl každý nepovolaný člověk, který tajemství odhalil, popraven.

 

Duch ženy

Duchové a hrady, to je spojení od nepaměti. A i Karlštejn takovou povídku má. Na hradu prý straší tajemná Kateřina Bechyňová z Lažan, jež si vysloužila přezdívku Česká Báthory. V polovině 16. století prý zavraždila desítku mladých dívek z okolí.

Více informací o ubytování v okolí Karlštejna naleznete na https://www.hotelmlynkarlstejn.cz.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *