Řešíte odhlučnění stěny či podlahy? Podívejte se, co pomůže

Hluk zcela zásadně snižuje komfort bydlení. Můžeme bydlet v bytě i v rodinném domě, přesto bývá hluk problémem. Obvykle řešíme odhlučnění podlah nebo zdí. Jak na to?

 

Odhlučnění podlahy vás zbaví pocitu, že vám padá na hlavu barák

Mnohdy i v rodinných domech, kde revitalizujeme podkroví, zcela opomeneme zvukovou izolaci podlahy. Myslíme si, že dostatečně postačí tepelná izolace, kterou v tom lepším případě aplikujeme pod záklop. V tom horším dáváme pouze na něj několikamilimetrovou podložku proti kročejovému hluku pod plovoucí podlahu. Ani jedno nestačí. Skutečně odhlučnit podlahu znamená aplikovat vhodný typ odhlučnění podlahy. Zlepšení akustických vlastností se navíc hodí nejen v rodinných domech. Tam se ještě jako rodina umíme vzájemně domluvit. Horší situace je v bytech. Též vám neustále soused bydlící pod vámi domlouvá, že slyší každý váš krok? V rámci dobrých sousedských vztahů budete možná muset udělat odhlučnění podlahy.

Klasická tepelná izolace má obvykle malou hustotu. Proto není schopna zachytit nízké frekvence typické pro zvukové vlny. Důležité je proto použít pro odhlučnění podlahy materiály s vysokou objemovou hustotou. Schopnost podlahy zachytávat zvukové vlny závisí též na její elasticitě. Měla by být co nejvyšší.

 

Odhlučnění stěny bývá v bytech nezbytností

Nejde jen o problém v panelácích. Mnohdy se ještě větší problém se zvukově propustnou stěnou objevuje ve starších bytech. Často jde o zcela neodborně zdí rozdělené větší bytové jednotky na dvě menší, avšak bez jakéhokoliv odhlučnění i v nedostatečné síle. Výsledkem pak je, že od sousedů máte v přímém přenosu každý rozhovor i intimní chvilku. Příjemné to rozhodně není, a tak vás opět bude čekat odhlučnění – tentokrát zdi.

Odhlučnění stěny se dělá dvěma základními způsoby – kontaktně a bezkontaktně. Klasické kontaktní odhlučnění je velice šetrné, pokud jde o prostor. Lze ho udělat už od 1,5 cm tloušťky izolace včetně sádrokartonu. Toto řešení zlepší neprůzvučnost stěny od 5 dB výše. Při aplikaci sendviče s tloušťkou 6,2 cm jde dokonce až o 15 dB.

Mnohem většího odhlučnění stěny lze dosáhnout bezkontaktní konstrukcí. Ve skladbě materiálu se u tohoto principu nechává rovněž vzduchová mezera. Díky ní se výrazně zvyšuje výkon odhlučnění. Je to sice na úkor tloušťky odhlučněné zdi, čímž se ubírá z obytného prostoru, na druhou stranu však lze dosáhnout výrazně většího efekt odhlučnění.

TIP: Potřebujete odhlučnit podlahy nebo zdi? Kvalitní materiály pro funkční odhlučnění podlahy i odhlučnění stěny nabízí společnost Potichu Czech s.r.o.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *