Toaletní stolky jako výdobytek středověku? Ne, jejich kořeny sahají mnohem dál

Možná si nějaký toaletní stolek ze svého dětství ještě pamatujete. Kosmetiku v něm mívala nejspíš vaše babička nebo možná maminka. V moderní době upadl tento malý kousek ženského soukromí skoro v zapomnění, ale moderní trendy se k němu opět vracejí.

Panuje mýtus, že toaletní stolky se v domácnostech objevily teprve v 17. století. Jejich předchůdce v podobě krabiček naplněných parfémy, líčidly a další kosmetikou však můžeme najít už v pohřební výbavě žen (ale i mužů) ve starém Egyptě.

Na jejich tradici navázaly o mnoho století později Francouzské ženy v podobě tzv. necessaire. Do češtiny jsme toto zvláštní slovo přejali jako nesesér a neoznačuje nic jiného, než přenosnou taštičku s kosmetikou a líčidly. To však pečlivým Francouzkám nestačilo, potřebovaly pro sebe větší kus soukromí. V 17. století tedy dostaly dřevěné necessaires nožičky a židli a toaletní stolek byl na světě!

 

Znak společenské prestiže

Nejspíš se už nedopátráme toho, koho a kdy napadlo tuto báječnou změnu provést. Je však pravdou, že vlastnění tohoto zvláštního kousku se stalo brzy otázkou společenské prestiže. Nesměl chybět v ložnici takových osobností, jako byla třeba Madame de Pompadour.

O dvě století později si toaletní stolky vydobyly pevné místo snad v každé ložnici. S množstvím zásuvek a velkým, často sklopným neb otočným zrcadlem, se staly nepostradatelným pomocníkem každé ženy, které záleželo na jejím zevnějšku, a neváhala do svého vzhledu investovat trochu času a peněz.

Právě z této doby se dochovalo množství zdobených stolků vyřezávaných ze dřeva, často inspirovaných orientálními motivy. Pokud chcete zavzpomínat na tyhle staré dobré časy a vybrat si půvabný kousek nábytku i do své ložnice, navštivte e-shop Toaletnistolky.cz, který nabízí jen ty nejkrásnější kousky. Který bude ten váš?
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *