Intolerance laktózy – umíte ji u svého dítěte bezpečně rozpoznat?

Laktóza je hlavní složkou každého mléka –  i toho mateřského. A jakmile ji dětský organismus začne odmítat, můžete se těšit na spoustu nepříjemných zdravotních i jiných problémů. A jak rozpoznat, že tato situace u vašeho miminka nastala?

Kolika jako jeden z možných ukazatelů

Intolerance laktózy je běžná zejména v prvních třech měsících věku. Dochází při ní k usazování nestrávené laktózy ve střevech, která vlivem přítomných bakterií kvasí a dítě nadýmá. Zvýšený objem plynu bříško zvětšuje, způsobí jeho tvrdnutí a často vede i k nepříjemné flatulenci. Právě tato zvýšená míra fermentační aktivity může vést ke snížení peristaltiky střeva, která problém jen zhoršuje, protože nestrávená laktóza není dostatečně rychle vytlačována ven. Díte pak trpí křečemi, průjmem, a také často pláče.

Jaké má laktózová intolerance řešení?

Pokud máte podezření, že se tento problém týká právě vašeho dítěte, můžete do svého režimu zavést jednoduchá dietetická opatření. Pokud se do několika dnů stav upraví, budete mít jasno. A jaká to jsou?

 • snížení množství přijímané laktózy,
 • podpoření substituce enzymů,
 • zvýšený přísun vápníku a vitamínu D,
 • náhrada laktózy alternativními zdroji, při zachování dostatečného příjmu bílkovin a energie

Jestliže přijímá vaše dítě umělou výživu, je řešení snadné – stačí přejít na jiný typ, obvykle speciálně určený právě pro děti s intolerancí laktózy, a máte vyhráno. U kojeného dítěte však tato možnost odpadá. Musíte se tedy poohlédnout po doplňcích stravy obsahujících ty správné enzymy, které správnému procesu trávení laktózy napomohou.

Velmi oblíbený je například vysokoaktivní enzym laktáza, získávaný z houby Aspergillus oryzae. Tento enzym štěpí laktózu na glukózu a sacharózu, které už výše zmíněné problémy nevyvolávají. Více se dozvíte na stránkách Detskekoliky.cz.
Jeden komentář u “Intolerance laktózy – umíte ji u svého dítěte bezpečně rozpoznat?

 1. โดจิน napsal:

  I wаs sugցested this blog by my cousin. I ɑm not sure whether this post is written by him as no
  one eⅼse know sսch detailed about my difficulty. You’re wonderful!
  Thanks!

Comments are closed.