Zero waste – začněte ve vašem šatníku

Přemýšlíte, co můžete udělat nejen pro sebe, ale i pro ostatní? Zkuste zero waste a s tímto termínem spojenou očistu šatníku, bez odpadu. Zajímejte se o recyklaci textilu a vyzkoušejte minimalistický šatník. Věřte, že si vystačíte například s třiceti kousky oblečení. Víte, jak na to?

 

Chytrý seznam oblečení

Pokud jste se rozhodli, že se opravdu pustíte do generálního úklidu šatníku a víte, jaké jsou důvody k recyklaci textilu, tak si připravte chytrý seznam. Napište si do něj, jaké kousky v šatníku musíte mít a proč. Může se jednat o oblečení do práce, do města, na sport i na doma. S tímto chytrým seznamem dokážete zjistit, kolik svršků potřebujete, abyste je pohodlně prostřídali a měli v čem chodit.

 

Barvy a střihy, které se k sobě hodí

Vezměte do ruky každý kousek oblečení a vyzkoušejte si jej před zrcadlem. Klidně k sobě pozvěte kamarádku, která vás v daném oblečení upřímně zhodnotí. Pokud vám nesedí nebo se vám jednoduše už nelíbí a nehodí se k vašemu stylu oblékání, tak jej dejte do recyklačního kontejneru s textilem. Nechte si jen barvy a střihy oblečení, které se k sobě hodí a dají se skvěle kombinovat.

 

Postava se nemění

Tento šatník se hodí pro ty, kterým se postava tak často nemění. Pokud máte velikost XL a pracujete na tom, abyste měli například velikost M nebo S, tak s tříděním počkejte. Nevíte, jaké oblečení budete moct upravit, přešít nebo vyřadit úplně. Šatník třiďte opravdu ve chvíli, kdy víte, že stejné oblečení budete nosit nejspíš i za rok.

 

Kvalitní materiály

Dbejte na to, abyste měli v šatníku kvalitní materiály. Samozřejmě, že když se vám svršek roztrhne, tak si můžete koupit nový, ale aby svět nebyl zahlcován odpadem, snažte se aby vám oblečení vydrželo co nejdéle. Pokud se vám přestane daný kus oblečení líbit, nenechávejte jej ležet jen tak ve skříni, ale pořiďte si nový kousek, jen pokud recyklujete ten starý. Například pomocí textilních kontejnerů, které najdete v dnešní době téměř všude.

 

Svěží šatník, svěží život

Po úklidu šatníku a darování oblečení potřebným se vám uleví. Svěží šatník vám přinese i svěží život a uvidíte, že se vám bude i lépe dýchat. Nový prostor nezaplňujte novým oblečením a počkejte, jestli opravdu potřebujete něco dalšího nebo vám stávající počet oblečení stačí. Každá recyklace textilu je krokem k příjemnému minimalistickému šatníku, tak neváhejte a vyzkoušejte to i vy.


TAG


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *