Nejčastější chyby, které firmy dělají se svými webovými stránkami

Webové stránky jsou jako vizitka vaší firmy. Přehledné, optimalizované a interaktivní stránky si daleko snadněji získají přízeň vyhledávačů i návštěvníků. Ačkoliv je prvotně důležité vytvářet kvalitní a originální obsah, vzhled a funkčnost vašich stránek byste neměli podceňovat.

 

3 chyby, které firmy dělají se svými webovkami

Online prezentace je v dnešním digitálním světě nesmírně důležitá. Tento proces se navíc urychlil kvůli pandemii koronaviru, která způsobila, že mnoho prodejců se muselo daleko více soustředit na online prodej.

Jakých chyb se firmy nejčastěji do pouštějí při své online prezentaci?

 

Přílišné soustředění se na sociální sítě

Webovky jsou základ. Rozhodně byste měli mít webovky předtím, než se pustíte do prezentace vaší firmy na sociálních médiích.

Vaše webovky by měly zákazníkům poskytnout ty nejpodstatnější informace o vašich službách a produktech a vybudovat si tak u nich důvěru.

 

Nedostatečná optimalizace

Lidé stále častěji používají pro surfování internetu mobily. Není divu, mají je totiž neustále u sebe. Ať už je to v době polední pauzy nebo když si po dlouhém dni lehnou na pohovku a sjíždění Instagramu je jediný energeticky přijatelný pohyb.

Přizpůsobit své webové stránky pro mobily je tedy jeden z nejzásadnějších kroků, který musíte provést.

 

Nepřehlednost

Čas, který máte pro vytvoření dobrého dojmu na návštěvníka je minimální. 3 sekundy maximálně. Proto se musíte ujistit, že váš potenciální zákazník najde přesně to, co hledá, a to s minimální námahou.

 

Čistý design a přehledná navigace je základ

Přehledná a optimalizovaná webová stránka vám pomůže nejen návštěvníka na stránce udržet co nejdéle, ale také vám pomůže se SEO. Jak už to však bývá, práce nikdy nekončí. Udržujte své webovky aktualizované a neustále vytvářejte co nejkvalitnější a nejoriginálnější obsah.


TAG


19 x komentováno u “Nejčastější chyby, které firmy dělají se svými webovými stránkami

 1. klining_lqol napsal:

  клининговая компания москва https://klining-moskva-1.ru/.

 2. perevozka_ueEa napsal:

  перевезти вещи из Германии https://grandpeople.ru.

 3. Thurmlab napsal:

  мешки для мусора 60л 10мкм 30шт
  фасовочные пакеты 18 27
  мешки для мусора 120 в рулоне

  =https://arkhangelskaya.spravochnika.ru/org/id-2835987

 4. dostavka_epkt napsal:

  перевозка личных вещей в Германию http://www.a-t5.ru/.

 5. detskiy_oapi napsal:

  детский праздник организация https://www.organizaciya-detskikh-prazdnikov.ru/.

 6. dostavka_jaPa napsal:

  грузоперевозки Россия Франция https://pobeda1945-art.ru/.

 7. filosofiya_qyOn napsal:

  философствовали http://www.koah.ru/.

 8. MRanker FvrWeb napsal:

  If you don’t follow a great aftercare routine, you danger infecting your piercing or inflicting a buildup of unwanted scar tissue. Plenty of knickknack outlets sell commercial-grade lubricant, but you may also use plant-based lubricants, like coconut oil or jojoba oil. Titanium is like steel, but lighter and fewer likely to irritate your ears.

  For nipple or navel piercings, 14 g through 12 g is most common. For larger gauges—like stretched ear lobes—the smallest gauge usually starts at measurement 8 and goes up from there.“ Body jewellery gauges often range from 18 g to 00 g.

  You will keep in mind me when you buy your plugs because you wont regret it. I’ve recently been in touch with Miye to help with an change and the customer support I obtained was past unbelievable, everything was sorted so shortly. I had a few issues with my order at first, however thanks to Miye, who helped me a lot and saved monitoring the order till I got it. It was additionally my first time ordering from Custom Plugs, and it won’t be the final, I promise. I can’t express how happy I am with my plugs; they’re of excessive quality, and you won’t be disenchanted. Public collections can be seen by the public, together with different consumers, and should show up in suggestions and different places.

  Plugs, the jewellery, come in numerous colors, designs, shapes, and gauges. The larger the gauge, the more expensive it will be. People who stretch their ears buy tapers to extend the gauges of their ears one measurement at a time. Ideally, there must be a one-month interval between each gauge.

  I emailed straight away and received a reply very first thing the subsequent morning. The area between 2 gauge and zero gauge is 2mm. The measurement in the center is 1g which works out at round 7mm total dimension. Register with UBJ to receive updates, access to exclusive deals, new product drops, and more. Send me unique provides, distinctive reward ideas, and personalised ideas for shopping and promoting on Etsy. Send me unique presents, unique present ideas, and personalised suggestions for purchasing and selling on Etsy.

  The actual jewellery they’re in search of is known as plugs. Not a lot of people are conversant in this very massive difference between the 2 phrases, and so they use of the word “gauges” every time they wish to purchase plugs. People who do that may come off as moronic to the people who promote the jewellery.

  2 Gauge Black & White Marble UV Hollow Ear TunnelThe magnificance of marble is conjured on this 2 gauge black & white marble UV hollow ear … 2 Gauge Screw Fit Star TunnelGet ready to be a star with considered one of these edgy star tunnels. This 2 gauge screw match star tunnel is a cut above the remaining.

  Read More About this: SpytoStyle.Com

  Body piercing, it is very important know the diameter of the part of the merchandise that may rest contained in the piercing. So what you want to get proper here is its thickness. Taking excellent care of your ears can also be essential.

  Here you may find a variety of sizes, shapes, and styles to fit your plug needs. Kids who go into piercing stores or jewelry shops often say that they’re on the lookout for gauges. Saying this will confuse the workers as a result of a gauge is definitely the dimensions of a person’s ears.

 9. Bedřich85 napsal:

  Zdravím no asi souhlas že stránky by měly být dobře optimalizovány jak pro mobily,tablety a PC. Aby to potenciálního zákazníka udrželo a zajímalo co nejdéle. Je spousta takových firem https://seo-boosters.com/ které se takovou optimalizaci zabývají a snaží řešit pro vaše weby co nejlépe. A samozřejmě na vaše weby chodilo co nejvíc lidí.

 10. karkasnye_hfpn napsal:

  каркасные дома под ключ karkasnye-doma-spb-1.ru.

 11. Itís nearly impossible to find educated people about this subject, however, you seem like you know what youíre talking about! Thanks

 12. pWMGrcKsDO napsal:

  MPaZzvIjykwLOgq

 13. pWMGrcKsDO napsal:

  ThGHJNxDnuXCozy

 14. Everything is very open with a really clear clarification of the issues. It was definitely informative. Your site is very helpful. Thanks for sharing!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *