Proč má Bitcoin tak nestabilní hodnotu?

Bitcoin vznikl jako vůbec první úspěšná kryptoměna v roce 2009. Od svého spuštění zažil rapidní nárůsty i propady cen. Co stojí za jeho nestabilitou a jak ovlivňuje ostatní kryptoměny?

 

Co ovlivňuje cenu Bitcoinu?

Ačkoliv po Bitcoinu vznikly stovky jiných kryptoměn, Litecoin byl například jeden z prvních altcoinů, žádný z nich nedosáhl jeho popularity nebo zastoupení na trhu. Volatilita ceny Bitcoinu navíc ovlivňuje i ostatní kryptoměny.

Hodnota Bitcoinu dosáhla minulý rok rekordních 65 000 dolarů, což je v porovnání s nynějšími 22 500 dolary poměrně velký rozdíl (červenec 2021). U kryptoměn to však není až tak překvapující.

Podle Investopedia je jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňující cenu Bitcoinu nabídka a poptávka. Poptávka po Bitcoinu je jeden z důvodů, proč má vůbec nějakou hodnotu. Bitcoinu má totiž omezené množství, nikdy ho nebude více než 21 milionů.

Hodnota Bitcoinu je proto ovlivněna tím, jak velký je o něj zájem. Cena Bitcoinu se však také odvíjí od současné situace na trhu.

Názory expertů také mohou vést k většímu zájmu nebo naopak skepticismu investorů.

Hodnota Bitcoinu například většinou aspoň krátkodobě spadne v době, kdy se více mluví o regulaci kryptoměn. Bitcoin zažil takový propad v roce 2021, když Čína oznámila, že těžení Bitcoinu a jakékoliv transakce pomocí kryptoměn jsou nelegální.

Hodnoty Bitcoinu se tedy hlavně odvíjí od zájmu investorů, nově zavedených regulací a debat, které se okolo Bitcoinu vedou. Jelikož jsou kryptoměny teprve na začátku svého vývoje, je těžké odhadnout, zda u nich je vůbec možné dosáhnout aspoň nějaké stability. Bitcoin a jiné kryptoměny jsou doposud příliš volatilní na to, aby mohly být vnímány jako uchovatelé hodnoty. Jako investoři tedy musíte být při investování opatrní a počítat s tím, že můžete své investované peníze ztratit.
3 x komentováno u “Proč má Bitcoin tak nestabilní hodnotu?

  1. Itís nearly impossible to find educated people about this subject, however, you seem like you know what youíre talking about! Thanks

  2. Everything is very open with a really clear clarification of the issues. It was definitely informative. Your site is very helpful. Thanks for sharing!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *